Ziyaret

Tunceli Munzur Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Coşkun Kökel, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay’ı ziyaret ederek Alevilik Araştırmaları Dergisi tarafından yayımlanan ‘Erdebilliler’ adlı beş ciltlik ansiklopedik yayını takdim etti.

Tunceli 1

Erdebil-Safevi Dergahına bağlı olup Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya ve Manisa illerine bağlı yerleşim birimlerinde yaşayan “Erdebilliler” süreğine bağlı Alevi topluluğun inançsal ve tarihsel profilinin detayları ile ortaya konulduğu ansiklopedik yayına değerlendirme yazısı yazan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, çalışmalarından dolayı Dr. Coşkun Kökel’i tebrik ederek bu ve benzeri içerikte bilimsel-akademik çalışmaların artarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Anadolu kültür ve tarihinin en önemli düşünce dinamiklerinden biri olan Alevilik-Bektaşilik düşüncesinin farklı bilim disiplinleri tarafından araştırılmasının son derece önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Orbay, bilimsel çalışmaların topluma en büyük rehber olduğunu söyledi. Dr. Coşkun Kökel’e ziyaretlerinde Eskişehir Hacı Bektaş Veli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ergül Sivri de eşlik etti.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü