Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır

Fen Edebiyat Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran’ın yanı sıra akademik ve idari personel, öğrenciler ve öğrenci yakınları katıldı.

sağlık fen

Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır

Mezun öğrenciler adına bir konuşma yapan Rumeysa Selçuk, acısıyla tatlısıyla dört yılı geride bıraktıklarını ve mezuniyet sonrası hayata ilk adımları atmış olmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

sağlık fen 02

Selçuk konuşmasına şöyle devam etti:

‘’’Eğitim hayatımızda iyiyle kötüyü ayırt etmeyi, insanın ve insanlığın değerini, dürüst ve doğru olmayı, en önemlisi de vatana ve millete yararlı bir birey olmak için görevlerimizi, sorumluluklarımız öğrendik. Şimdi nice anılar ve güzel duyguların eşliğinde gururlu ve bir o kadar da hüzünle fakültemize veda ediyoruz. Bizlere mesleğin inceliklerini öğreten, birer yol gösterici olan kıymetli hocalarıma, değerli arkadaşlarıma, daima yanımızda olan ve bizlerin en büyük destekçisi olan ailelerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Sizlere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile veda etmek istiyorum. 'Hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır. O da çalışkan olmaktır. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.’”

sağlık fen 04

Sizler Sağlık Ordusunun Birer Neferisiniz

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran yaptığı konuşmada şu cümleleri kaydetti:

‘’Öncelikle bugün burada, bu mezuniyet programını yapabilmemizde birinci derecede emeği olan ebeveynlerimizi kutluyor ve kendilerine canı gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca büyük bir fedakârlık, özveri ve gayret ile çalışarak bu pırıl pırıl gençlerimizi yetiştiren, fakültemizin çok kıymetli akademisyenlerine ve idari personeline minnettarlığımı ifade etmek istiyorum. İlaveten bizleri her zaman destekleyen ve fakülte olabilmemizde çok büyük katkıları olan Rektörümüze ve üniversitemizin ilgili birimlerinin çalışanlarına da gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Çok kıymetli anne ve babalar, çocuklarınızı dört yıl boyunca hemşirelik ya da ebelik eğitimi almaları için bizlere emanet ettiniz. Biz bu dört yıl boyunca, iyi ve profesyonel ebe ve hemşireler yetiştirmek için elimizden geleni yaptık. Onları dünyayı anlayan, bilimsel bilgiler kazanmış, farklı bakış açıları geliştirmiş, kültürel birikimleri ile bilgi ve becerilerini sağlamlaştırmış, vatanını ve milletini seven, toplumsal değerlerimizi özümseyen ve önemseyen bireyler haline getirmeye çalıştık. Sizler de sevginizle ve paha biçilmez emeklerinizle, gözünüzden sakındığınız çocuklarınızın bugünleri gelmelerini sağladınız. Çok kıymetli öğrencilerimizin bu aşamaya gelmesinde en büyük emek ve hak sahibi olan siz değerli velilere, bir kez daha sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Sevgili mezunlarımız, bundan sonraki yaşamlarınızda sağlık ordumuzda görev alacaksınız. Hemşirelik ve ebelik mesleğinin sabır, hoşgörü, şefkat, merhamet ve özellikle de insan sevgisi gerektiren birer meslek grubu olduğunun bilinciyle; aldığınız toplum temelli ve yeterliliğe dayanan eğitimle, hastalıkların tedavisinde olduğu kadar, genel toplum sağlığımızın geliştirilmesinde de sorumluluk sahibi olacaksınız. Ve asıl hayatın bundan sonra başladığını ve yaşamdaki sınavların asla bitmeyeceğini aklınızdan çıkarmayacaksınız.

Sevgili gençler, sizler Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin de ilk mezunlarısınız. İlkler her zaman önemlidirler ve unutulmazlar; sizler de unutulmayacaksınız. Bundan sonraki yaşamınızda sizlere öncelikle sağlık, huzur, mutluluk ve başarı diliyorum. Yolunuz her zaman; kıymetinizi bilen ve kıymetlerini bileceğiniz, eskimeyen ve eskitmeyen, samimi ve dürüst insanlarla kesişsin; şansınız bol, bahtınız açık olsun.’’

sağlık fen 03

Aileler Mutlaka Çocuklarını Desteklemeli

Salonu selamlayarak konuşmasına başlayan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, velilere seslenerek dört yıl önce kendilerine emanet edilen gençleri ilimle, bilimle, irfanla, faziletle yoğrulmuş birer genç kız, birer delikanlı olarak mezun ettiklerini söyledi. Bunun kendileri için en büyük gurur olduğunu kaydeden Dekan Köksal; ‘’Değerli veliler takdir edersiniz ki artık günümüzde üniversite mezunu olmak iş bulmak anlamına gelmiyor. Gençlerimizin mezuniyet sonrası iş hayatında da başarılı olmaları kendilerinin olduğu kadar sizlerin de gayret ve çabalarıyla olacaktır.  Gençlerimizin benzerlerinden bir adım daha öne geçmelerinin yolu kendilerini sürekli geliştirmelerine bağlıdır. Bunun için de mutlaka en az bir yabancı dil öğrenmeleri yerinde olacaktır. Gençlerimiz şimdi bazı sınavlara girecekler; ülkemizde bu sınavlara katılımın çok fazla olduğunu düşünürsek; başarısız olma ihtimali de yüksektir. Bu konuda da anlayışlı ve sabırlı olup desteğinizi her zaman hissettirmeniz evlatlarımızın yararına olacaktır. İnşallah bundan sonra da çocuklarınız en güzel yerlerde olurlar, mesleklerini başarıyla ifa ederler, her biri alanlarında söz sahibi bireyler olurlar. Biz üniversite olarak onlara iyi bir eğitim verdiğimizi düşünüyoruz. Üniversitemizde ve İpekköy Yerleşkemizde her türlü spor imkanlarının, kütüphanesinin, sosyal alanlarının bulunduğu; dersliklerinin son derece rahat olduğu ve her alanda ikişer üçer öğretim üyesinin bulunduğu güzel bir eğitim öğretim ortamı var. Memleketlerinize dönmeden çocuklarınızın dört yılını geçirdiği yerleşkemizi de ziyaret edin, fotoğraflar çektirin. Mezuniyet coşkumuzu paylaşan tüm misafirlerimize teşekkür ediyor, yolunuz açık olsun diyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

sağlık fen 05

Önce Aş Sonra Eş

Mezuniyet törenlerine katılarak gençlerimizin sevincini, heyecanını paylaşan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, mezuniyet coşkusunun oluşmasında emeği geçen tüm personelimize, mezun yakınlarına ve öğrencilerimize teşekkür etti.

Gençlerin taşıdığı dövizlere göndermeler yaparak konuşmasını sürdüren Orbay; ‘’Bir dövizde ‘Görüyorum ki aramıza yeni cahiller katılmış’ yazıyordu. Bu söze ben de katılıyorum, çok doğru yazmış gençler. Şimdi bir program bitti; ama yeni bir okul başlıyor. Hayat okulu arkadaşlar. Eğitim hayatınızda şimdiye kadar hep öğrendiğiniz yerden sorular geldi; ama hayat okulunda hep çalışmadığınız yerlerden sorular gelecek. Bunu unutmayın. İkincisi sınavlarda kötü not alınca hocalarınıza itiraz ediyordunuz; ama hayat okulunda itiraza yer yok, hayat hata yapmaya gelmiyor gençler. Hayat okulunda henüz cahilsiniz, yolun başındasınız; burada başarılı olmak için çok çalışmanız, okumanız, araştırmanız gerekiyor. Sevgili gençler, ortada bir başarı varsa bu başarıyı sahiplenen çok olur; ama bir başarısızlık varsa öksüz kalırsınız ona göre adımlarınızı atın.’’ sözleri salonca uzun süre alkışlandı.

sağlık fen 06

Hemşirelik ve ebelik bölümü mezunlarımızın dövizlerine de gönderme yapan Orbay, ’’’Çocuk da yaparım kariyer de’ yazıyor bir dövizde. Buradan ailelere seslenmek istiyorum. Ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmeden, ekonomik anlamda başarmadan ister kız ister erkek çocuğu olsun asla evlendirmiyoruz. Önce aş, sonra eş.’’ cümleleri de salonu güldürdü.

Mezuniyet tören programı okul derecesi yapanlara ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Fen Edebiyat Fakültesi birincisi Tarih Bölümünden Muhammed Bozkurt, fakülte ikincisi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Sümeyye Öztaş, fakülte üçüncüsü ise Tarih Bölümünden Gülsemin Koçer oldu.

sağlık fen 07

Sağlık Bilimleri Fakültesi ilk üç derece ise Hemşirelik Bölümünden geldi. Rumeysa Selçuk birinci, Nevres Demir ikinci, Sümeyye Tonkuş üçüncü oldu.

Törenler bölümler bazında dereceye girenlere başarı belgeleri ve çeşitli ödüllerin verilmesi, kep töreni ve yemek ikramının ardından son buldu.

sağlık fen 08

sağlık fen 09

Teknoloji Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Tasarım Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Coşkusu

Gümüşhacıköy Hasan Duman MYO’da Mezuniyet Coşkusu

Merzifon MYO'da Mezuniyet Coşkusu

Taşova Yüksel Akın MYO’da Mezuniyet Coşkusu

Suluova MYO’da Mezuniyet Coşkusu

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü