Türk Dünyası Belgesel Film Festivalindeyiz

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette ortak gerçekleştirilecek Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve yarışması ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

belgeselll

Amasya’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Demir; “Federasyonumuz, başta Türk Cumhuriyetlerindeki gazeteciler, medya çalışanları ve iletişimciler olmak üzere Türk ve akraba topluluk gazetecilerini ve Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarımızı bir araya getirmek gibi bir amaçla kuruldu. Misyon olarak kendimize Türk dünyasının önemli fikir adamlarından İsmail Gaspıralı'nın 'dilde, fikirde, işte birlik' sözünü düstur edindik. Federasyonumuzun Türkiye, Azerbaycan, Kıbrıs, İngiltere, Fransa, Kırgızistan, Kazakistan, Irak-Kerkük’ten üye dernekleri ve 33 farklı bölgeden de temsilcileri bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Eskişehir’de Türk Dünyası Basın Şurasını 30 ülkeden 350 gazetecinin katılımıyla gerçekleştirdik. Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurasını Tataristan'ın başkenti Kazan'da gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl Türk Dünyası Belgesel Film Festivalini düzenledik. Festivalimizin amacı, mensup olduğumuz millet ve akraba topluluklarımızın arasındaki kardeşlik dostluk hukukunu geliştirmek, tanışıklığı artırmaktır.  Amasya Üniversitesi’nin de proje ortağı olduğu Türk Dünyası Belgesel Film Festivali bu yıl 7 ülke ve 9 şehirde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin bu yıl ki konusu "Türk Kültürü ve Türkün Dünyaya Bakış Açısı" olarak belirlendi. Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali ve yarışmasının müracaatları 18 Ağustos 2017 sona eriyor. Yarışma profesyonel ve öğrenci kategorisi olarak ikiye ayrılıyor. 7 ülke 18 gösterim olarak planladığımız Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali ve Yarışmasına belgesel tutkunlarının katılmalarını bekliyoruz. Federasyonumuza verdiği desteklerden dolayı Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’a teşekkür ediyor, gerçekleştireceğimiz film gösterimlerine davet ediyoruz.” dedi.

belgesel2

Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay ise, “Öncelikle Türklerin kültürel değerlerini dünyaya tanıtmak ve bu güzelliklerle insanları buluşturmak amacıyla düzenlenen Türk Dünyası Film Festivalinin düzenlenmesine emeği geçenleri tebrik ediyor, festivalin başarılı geçmesini diliyorum. Mensubu olduğumuz Türk milletinin ve akraba topluluklarımızın arasındaki kardeşlik dostluk bağlarının gelişmesi açısından bu tür etkinlikleri sonuna kadar destekliyoruz. Üniversite olarak, Türk Dünyası Film Festivalinin danışma kurulunda ve ön değerlendirme jürisinde yer alıyoruz. Türk coğrafyasının basın tarihinin geçmişini ve geleceğini bir arada düşünmemiz gerekmektedir. Türk dünyası basının dünü, bugünü ve yarınını birlikte konuşulup ele alacağımız bir çalışmayı önümüzdeki yıllarda hayata geçirebiliriz. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasını düzenleyen Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonuna ve yarışmaya katılacaklara şimdiden başarılar diliyorum.” cümlelerini kaydetti.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü