TRT Savaş Muhabiri 'Algı Operasyonları'na Dikkat Çekti

TRT Savaş Muhabiri Mehmet Akif Ersoy, Yeniler Kulübü organizasyonuyla üniversitemiz öğrencileriyle bir araya geldi.  Ortadoğu’da yaptığı haberlerle tanınan Ersoy, burada yaşadığı tecrübeleri görseller eşliğinde öğrencilerimizle paylaştı.

Konuşmasında medyanın önemine vurgu yapan Ersoy; ‘’Medya algı operasyonlarıyla size sevmediğiniz birini sevdirebilir; sevdiğiniz birinden nefret ettirebilir.’’ dedi. Ortadoğu’yla ilgili birçok haberin gerçeği yansıtmadığının altını çizen Ersoy; doğru habere ulaşmak için birçok haber kaynağından faydalanılması gerektiğini belirtti. Özellikle Batı kaynaklı medyanın algı operasyonlarına dikkat çeken Ersoy; ’Kameranızın açısını değiştirerek bile algı operasyonları yapabilirsiniz; protestoların olduğu bir meydanı çok kalabalık ya da çok az insanın bulunduğu bir yer olarak gösterebilirsiniz.’’ ifadelerini kullandı. Algı operasyonlarıyla ilgili Irak Savaşını hatırlatan Ersoy; ‘’Savaştan önce Saddam’ın kimyasal silahları olduğu söylenip bir algı operasyonu yapılmıştı; savaştan sonra gördük ki Irak‘ta kimyasal silah yokmuş. Önce algı operasyonu; sonra kamuoyu ikna edilip gerçek operasyon yapılıyor.’’ cümlelerini kaydetti. Eskiden Batı kaynaklı ajansların haberlerini çevirerek bölgenin takip edildiğini söyleyen Ersoy; günümüzde ise Anadolu Ajansı, diğer ulusal ajans temsilcileri ve Türk muhabirlerin bölgede etkin olduğunu kaydetti. Program sonunda öğrencilerden gelen soruları cevaplandıran Ersoy;  kitaplarını da imzaladı.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat tarafından Ersoy’a kendi adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika takdim edildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü