Teknik Gezi

Tasarım Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Bölümü öğrencileri Çorum’da bulunan Hattuşaş, Yazılıkaya ve Alaca Höyük örenyerlerine teknik bir gezi düzenlediler.

Öğretim Görevlisi Lale Yılmaz’ın rehberliğinde Eski Eserlerin Korunması ve Restorasyon İlkeleri dersi kapsamında düzenlenen gezide ilk olarak  Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin bulunduğu Arkeoloji Müzesi ziyaret edilerek bölgedeki medeniyetler hakkında bilgi alındı.

Çorum-Alaca ilçesindeki Alacahöyük Örenyeri gezilerek Sfenksi Kapı ve Kral Mezarları gezildikten sonra Alacahöyük Müzesindeki eserler incelendi.

Ardından Boğazkale istikametine gidilerek, Hitit Uygarlığının başkenti Hattuşa’ya ulaşıldı, Hattuşa Örenyeri gezilerek; Büyük Mabed, Aslanlı Kapı, Yer Kapı, Sfenks Kapı, Kral Kapı, Büyük Kale yapıları görüldü. Öğretim görevlisi Lale Yılmaz öğrencilere günümüze ulaşabilen kalenin temelleri ve poternleri (tünel) hakkında teknik bilgi verdi.

Buradan Yazılıkaya'ya hareket edilerek Açık Hava Tapınağı gezildi. Bin tanrılı Hititlerin görkemli kayalar üzerine işledikleri tanrıların betimlemelerini ve Hiyeroglif yazılı kayaları öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi.

Yapılan teknik gezi sonucunda öğrenciler gezdikleri arkeolojik sit alanları ve müzelerdeki farklı dönemlere ait (Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans) dini ve sivil mimari örneklerini ve bu dönemlere ait eserleri görme ve inceleme fırsatı buldular.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü