Tasarımcılar Kartal’da

Kartal Belediyesi/TAK Kartal ekibi tarafından İstanbul’da, düzenlenen ‘Kartal’ın Değerlerini Yeniden Keşfetmek ve Keşfedilenleri Görünür Kılmak’ temalı atölyeye Mimarlık Fakültesi üniversitemizi temsilen katıldı. Atölye çalışmalarında, atölyenin yürütücüleri arasında bulunan Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aslı Altanlar ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinden oluşan on dört kişilik bir tasarım ekibi yer aldı.

tasarım123

Atölyede çeşitli kentlerden bir araya gelen bilim insanları, eğitimciler, sektör temsilcileri ve 280 tasarım öğrencisi bir zamanların balıkçı köyü ve sayfiye yeri, günümüzün ise parlayan yıldızı olan Kartal’ı “Sanat ve Kültür Eksenli Dönüştürmek” için neler yapılabileceğinin araştırıldığı ve tartışıldığı bir atölye çalışması gerçekleştirdiler. Zirve, Deniz, Çukur, Merkez, Sanayi, Soğanlık, Atalar Caddesi, Dragos Kazı Alanı, Yunus Mahallesi ve Tak Kondu-Tak Gezici (Yersiz) olmak üzere on farklı çalışma alanı ve grubu ile gerçekleştirilen atölyede aynı üniversitelerden gelen katılımcılar olabildiğince farklı gruplara dağıtılarak farklı kentler, farklı üniversiteler ve farklı disiplinlerden oluşan katılımcıların birbirleriyle kaynaşması sağlanarak bir Anadolu Tasarımcı Ağı oluşturulması hedeflendi.

On farklı çalışma alanında yürütülen grup çalışmaları yürütücüler ve katılımcıların ‘keşfetme’ ve ‘görünür kılma’ yöntemlerini birlikte belirleyerek başladığı keşfetme süreci, elde edilen sözel ve görsel ürünlerin sunulması ile son buldu.

Farklı çalışma gruplarında üniversitemizi başarı ile temsil eden; Gamze Bayındır, Şevval Öztürk, Büşra Bayrak, Çağrı Ünver, Cemre Küçükyıldız, Hatice Kübra Temiz, Seda Bahar, Ayşegül Parlak, Sevda Can, İsmail Tanrıverdi, Merve Gelici, Yıldız Akçin, Emine Aksoy, Kardelen Kalafat’a TAK KARTAL tarafından TAK KAMP 4’ de katılım belgeleri verildi.

tasarım1234

Atölye çalışmalarının çok verimli geçtiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Aslı Altanlar; ‘’Konferanslar, seminerler ve atölyeler gibi etkinlikler düzenleyerek öğrencilerimizin kişisel gelişimine katkıda bulunmamız gerekiyor. Bu noktada bizlerden desteğini esirgemeyen Üniversitemiz yönetimine ve Dekanımız İlhamı Demir’e, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürü bir borç biliriz.’’ dedi.

Bu çalışmalar sonucunda katılımcıların Kartal’a dair yaptıkları gözlemlerden ürettikleri kavramlar ile Kartal Sözlüğü oluşturulacağı bildirildi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü