'Süper Bir Fikrim Var' Da Ödüller Sahiplerini Buldu

Teknik Bilimler MYO tarafından Amasya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen ''Süper Bir Fikrim Var'' adlı proje yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Üniversitemiz öğrencilerinin başvurabildiği yarışmada dereceye giren ilk on proje ödüllendirildi.

proje1

Üniversitemiz Kapalı Spor Salonunda yapılan proje sergisi ve ödül törenine Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Hasan Tanak, personelimiz, vatandaşlar, öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Üniversitemiz akademisyenlerinden oluşan jüri; projeleri gerekçesi, sunumu, özgünlüğü, geliştirilebilirliği gibi on başlık altında 100 puan üzerinden değerlendirdi. 

proje3 (2)

Büyük heyecanın yaşandığı final öncesi bir konuşma yapan Jüri Başkanı Prof. Dr. Telhat Özdoğan; proje yarışmasına 34 başvuru olduğunu açıkladı. Özdoğan; ‘’Yarışmaya katılan projelerin her birinin özgün olduğunu, değerli olduğunu ve imkân verildiği takdirde gençlerin çok daha iyi işler çıkarabileceğini gördük. Gençlerimizin üretkenliği, çalışkanlığı bizleri çok mutlu etti. Bizim için tüm projeler birincidir, öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca projenin yürütülmesine katkı sağlayan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz'e teşekkür ediyoruz.'’ ifadelerini kullandı.

proje4

Bir konuşma da Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu yaptı.  Kuloğlu; ‘’Ülkelerin bilim, teknoloji, sanayideki yarışı tüm hızıyla devam ediyor. Bu yarışta pastadan pay alabilmek için üniversitelerimize büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor. Gelişmiş ülkelerin gücü üniversitelerden geliyor; birçok buluş, yenilik, çözüm üniversitelerden çıkıyor. Amasya Üniversitemizi de kurulduğu günden beri Amasyamıza çok büyük katkı sağladı. Üniversitemiz sayesinde şehrimizin çehresinin ne kadar değiştiğini yakinen izliyoruz.  Bu bakımdan bu çalışmaları ve gençleri çok önemsiyorum. Proje sahibi tüm öğrencilerimizi ve hocalarını tebrik ediyor, başarılar diliyorum.’’ dedi.

proje5

 Konuşmalardan Sonra Dereceye Giren Projeler Açıklandı

proje6

Akıllı Eldiven projesi birinci olurken; Hayesus projesi ikinci, Esen Yel projesi üçüncü, Dip Elması Toplama Makinesi projesi dördüncü; Matkap Ucu Bileme Makinesi projesi beşinci; 3D Yazıcı projesi altıncı; İHA projesi yedinci; Ahır Otomasyonu projesi sekizinci; Kurtarıcı projesi dokuzuncu; Akıllı Stor Perde projesi onuncu oldu. İlk ona giren projelere bisiklet hediye edildi. Dereceye giren projelere ödülleri Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu ve üniversitemiz yöneticilerince verili.

proje2 (1)

Birincilik Ödülü: Akıllı Eldiven

PROJE11

Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencimiz Uğurlu Çakırlı geliştirdiği Akıllı Eldiven projesiyle görme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıracak bir çalışma yaptı. Eldivenin üzerindeki beş adet FlexSensörler ile birlikte MP6050 İvme ve Gyroölçer sensör tarafından algılanan analog veri, dijital veriye çeviriliyor. Dijital veri de anlamlı bir kelimeye dönüştürülüyor ve çıkış aygıtlarıyla (Hopörlör-Ekran gibi) ortama veriliyor.

İkincilik Ödülü: HAYESUS (Hayvan Yemleme Sulama Sistemi)

proje8

Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği öğrenileri Mustafa Kılınç, Fatih Ataman, İsmail Demir, Resül Çelik, M. Emin Kesteloğlu, M. Nuri Şenses besiciler için bir sistem geliştirdiler. Ahıra girmeden hayvanları yemleyen sulayan bir sitemde ahırın dışında hazırlanan yem vakumlu araçlarla ahır içine çekilebilecek. Yapılan otomosyonla işçi ahıra girmeden hayvanlar yemlenmiş, sulanmış, altlları temizlenmiş ve ahırdaki pis hava transfer edilmiş olacak.

Üçüncülük Ödülü: Esen Yel

esen yel

Teknik Bilimler MYO'dan Gökhan Hut, Özay Demetgül, C. Tolga Akınoğlu, Serkan Seyithan, Oray Çaılşkan, Ömer Patoğlu adlı öğrencilerimiz evlerin çatsına kurdukları cihazla havalandırma sistemini daha iyi bir hale getirmeyi amaçlıyorlar. Mutfak bacaları sadece rüzgar estiğinde havalanırlen gençlerin projesinde cihaz güneş panelinden aldığı enerjiyle sürekli hava sirkülasyonunu sağlıyor. 

Dördüncülük Ödülü: Dip Elması Toplama Makinesi

dip elması

Merzifon MYO Makine programından öğrencilerimiz Mustafa Türe, Mücahit Kaya, Ahmet Şahin, Abdulkadir Keşanlı Elma Diyarı Amasyamızdan yola çıkarak bir proje geliştirdirdiler. Bu projeleriyle elma hasadı döneminde ağaç diplerinde biriken elmaları pratik olarak toplayacak bir makine icat ettiler.

34 Proje Arasında Kızlardan Oluşan Tek Ekip: Kurtarıcı

kurtarıcı

Teknik Bilimler MYO Kimya Teknolojisi programından Merra Çelik, M.Betül Arıkan, Cansu Demir, Elif Ölmez, Sonay Kayabağlı Kurtarıcı adlı projeleriyle açık yaralar ve yanıklar için bir yara bandı ürettiler. Bakteri üretmeyen yara bantlarının kutusunun tasarımını da kendileri yaptılar.

Amasya Üniversitesi

Basın yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü