Sudanlı Akademisyen Mevlana Kapsamında Üniversitemizde

Üniversitemiz; dünyadaki bütün yükseköğretim kurumlarını içine dahil eden Mevlâna Değişim Programı kapsamında öğretim elemanı değişim hareketliliğine bir yenisini daha ekledi. Değişim programı kapsamında Neelain Üniversitesi (Sudan) Tıbbi Laboratuvar Bilimleri Fakültesi Dekanı Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Elshazali Widaa Ali’yi ağırladık. On beş günlük programı boyunca Dr. Elshazali üniversitemiz ve ilimizin birçok önemli merkezine ziyaretlerde bulundu. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’la birlikte yerleşkelerimizi ziyaret eden, öğrencilerimizle sohbet eden Dr. Elshazali ders verme ve dinleme etkinliklerine de katıldı.

sudan

Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda eğitim-öğretim çalışmalarına katılan Dr. Elshazali; Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Laboratuvarlarını ve Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarında da bir dizi temaslarda bulundu. Üniversitemiz akademisyenleriyle hücre kültürü gibi çeşitli çalışmalara katılarak araştırma faaliyetlerini gerçekleştiren Dr. Elshazali, Ankara’da bulunan Düzen Laboratuarına yapılan teknik geziye de dahil olarak günümüz teknolojisine uygun modern cihaz ve ekipmanları yerinde gördü.

sudan2

İlimizin turistik, tarihi ve kültürel birçok yerini de gezip görme fırsatı yakalayan Doç. Dr. Elshazali Widaa Muhamed Ahmet Ali, “Amasya Üniversitesini ziyaret ettiğim için çok mutluyum. Mevlâna Değişim Programı boyunca yardımlarından ve misafirperverliğinden dolayı başta Rektör Prof. Dr. Metin Orbay olmak üzere Yrd. Doç. Dr. Arif Ayar, Yrd. Doç. Dr. Mesude Uluşen, Öğr. Gör. Arslan Say, Öğr. Gör. Sevda Demiröz, adını sayamadığım tüm akademisyen arkadaşlara ve Mevlâna Kurum Koordinatörlüğü ofisi çalışanlarına çok teşekkür ederim. Türkiye’yi ve Türk halkını çok seviyorum. Amasya ve Amasya Üniversitesinden edindiğim bilgi ve gözlemler akademik hayatım için çok faydalı oldu. Ben de üniversitem adına tüm Amasya Üniversitesi akademisyenlerini Sudan’da ağırlamaktan mutluluk ve gurur duyarım.” cümleleriyle duygularını ifade etti.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü