Sokak Kütüphanesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Sosyal Bilimler MYO Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programından bir grup öğrenci ‘Sokak Kütüphanesi’ projesiyle bilgiyi vatandaşın ayağına götürüyor. Anıt ve Şehzadeler Gezi Yolu’na konulan iki adet ayaklı sokak kütüphanesi ziyaretçilerini bekliyor.

KÜTÜPHANE (1)

Kütüphanelerin açılış programı Şehzadeler Gezi Yolunda yapıldı. Öğrencilerimiz, hocalarımızın katıldığı açılış programına vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

kütüphane2 (1)

Kütüphanemiz 'Güven' Esaslı İşleyecek

Sokak Kütüphanesi projesini anlatan Proje Başkanı Nisa Badem; amaçlarının vatandaşa kitap okuma alışkanlığı kazandırmak olduğunu söyledi. Badem; ‘’Şehzadeler Gezi Yolu ve Anıt vatandaşlarımızın sıklıkla uğradığı, oturup sohbet ettikleri yerler. Biz de buralara projemiz kapsamında birer adet ayaklı kütüphane koyduk. Kütüphanemizde Türk ve dünya klasikleri, kişisel gelişim kitapları, şiir kitapları, çocuk kitapları gibi herkesin ilgisini çekebilecek kitaplar var. Günlük yerel gazeteler de olacak. Kütüphanemizi güven esasına göre işleteceğiz. Okuyucu buradan kitabı alacak, okuduktan sonra tekrar yerine koyacak, bu süre ise 15 gün. İsterlerse kitap da bağışlayabilirler. Kütüphanemizin üzerinde açıklayıcı bilgiler ve irtibat numaralarımız var, tabi öncelikle bizimle irtibat kurmaları gerekiyor. Amasya güvenilir bir şehir, vatandaşlarımıza güveniyoruz, okudukları kitabı tekrar yerine koyacaklarına inanıyoruz. Bir insana bile okuma alışkanlığı kazandırabilirsek bizim için çok büyük mutluluk olacak. Bu projede bizden desteğini esirgemeyen üniversitemiz yönetimine, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir’e, hocalarımıza ve arkadaşlarımıza teşekkür edip şükranlarımızı sunuyoruz.’’ dedi.

KÜTÜPHANE2

‘Sokak Kütüphanesi’ projesinin çok olumlu tepkililer aldığını dile getiren Proje Danışmanı Öğretim Görevlisi Aylin Aytuğ Mermer, projenin tüm detaylarını, bürokratik işlemlerini öğrencilerin kendilerinin hallettiğini söyleyerek bu tarz çalışmaların gençlerin özgüvenlerini artırmak adına da önemli olduğunu dile getirdi.

kütüphane3

Kütüphanenin açılışını öğrencilerle birlikte yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat ‘’Biz üniversite olarak gerek hocalarımızın gerekse öğrencilerimizin halkımızı bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye yönelik programlarına, projelerine çok önem veriyoruz. Sonuna kadar destekliyoruz. ‘’ cümlelerini kaydetti.

kütüphane4 

Şair ve yazar akademisyenlerimizden İsa Çolaker ise ‘’Öğrencilerimizin projesi okuma bağlamında farkındalık yaratacaktır. Kitap okuyan insan evrende var olduğunu ve bir değeri olduğunu anlar. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum.’’ dedi.

kütüphane5

Kütüphaneyi ziyaret eden vatandaşlarımızdan Ferhat Polat; din görevlisi olarak çalıştığını söyleyerek ‘’İslam’ın ilk emri ‘oku’ dur. Dolayısıyla çok yerinde bir proje olmuş. Yapanların, emek sarf edenlerin ellerine sağlık.’ sözleriyle duygularını ifade etti.

Kütüphaneyi ziyaret eden vatandaşlarımızdan Fadime Namlı adlı teyzemiz ise okuma yazma bilmediğini; kitapların, gazetelerin resimlerine bakmayı sevdiğini söyledi. Fadime Teyze; ‘’Çocuklar, gençler cahil kalmasınlar, okusunlar; okuyup iş sahibi olsunlar.’’  sözleriyle okumanın önemine vurgu yaptı.

kütüphane9

Kütüphanenin Okuyucularının Bol Olmasını Umut Ediyoruz

Kütüphaneyi ziyaret ederek gençlere destek veren Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay ise şöyle konuştu: ‘’Toplumların değişim dönüşümü ve gelişimi için okur yazarlık seviyesinin artması gerekmektedir. Bunun içinde toplumların okumasına ihtiyaç vardır. Ülkemizdeki okuma yazma oranı özellikle gelişmiş ülkelerle karşılaştırdığımızda düşündürücü şekilde düşüktür. Okuma yazma oranımızın artması için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Üniversitemiz öğrencileri de sosyal sorumluluk bilinci içerisinde 7/24 açık bir kütüphane oluşturdular. Bu kütüphanenin okuyucularının bol olmasını umut ediyoruz. Projede emeği geçen herkesi tebrik ediyor, projenin hedefine ulaşmasını diliyorum.’’

kütüphane9 (2)

Sokak kütüphanesi projesinde yer alan öğrencilerin isimleri ise şöyle: Nisa Badem, Hülya Aksu, Gülsün Bülbül, Hami Bozoğlu.

 Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü