Soğan; Bir Şifa Deposu

Bu yaz market ve pazarlarda fiyatıyla en çok konuşulan mahsullerin başında gelen soğan tam bir şifa deposu.

Soğan; Bir Şifa Deposu 02

Suluova Meslek Yüksekokulu Bitki Koruma programı akademisyenlerimizden Öğretim Üyesi Dr. İdris Bektaş, fiyatıyla tepki çeken soğanın tam bir şifa deposu olduğunu söyledi. Bektaş; içerisinde A, B ve C vitaminlerinin bulunmasının yanı sıra karbonhidrat, yağ ve protein bakımından da çok zengin bir ürün olan soğanın halkın temel besin kaynağı olarak gösterildiği için ’mutfakların kralı’ olarak adlandırıldığını söyledi.

Soğanın zengin miktarda antioksidan barındırdığını belirten Dr. Bektaş, "Geleneksel tıpta, bronşit tedavisinde, mide ağrılarının tedavisinde boğaz iltihabında kullanılan bir bitkidir. Antibiyotik özelliği göstermesinin nedeni içerisinde bulunan kükürtten kaynaklanmaktadır. Soğan hem tıbbi öneme sahip hem de en temel besin maddesi olduğu için son derece önemlidir." dedi.

Soğan; Bir Şifa Deposu 01

Soğan doğrarken gözlerin yaşarmasının çok faydalı olduğuna değinen Bektaş, "İçerisinden çıkan gazlar göze ulaştığı zaman gözyaşıyla beraber asitik özellik göstermektedir. Salgılanan gözyaşı göz için son derece faydalıdır. Gözyaşı bezlerinin çalışmasını sağlayarak gözün bir nevi kendi kendini dezenfekte etmesini sağlamaktadır." cümlelerini kaydetti. (Haber Amasya İHA)

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü