Sevgi Diliyle İletişim Kuralım

Üniversitemiz Kariyer Kulübü organizasyonuyla Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri başlıklı bir konferans düzenlendi. Prof. Dr. Ertuğrul Yaman konuşmacı olarak katıldığı programda iletişimin bir arada mutlu ve huzurlu yaşama sanatı olduğunu söyledi. Programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat’ın yanı sıra akademisyenler, idari personel ve öğrencilerimizden de yoğun katılım oldu.

Sevgi Diliyle İletişim Kuralım 01

Toplumda bilinenin aksine iletişim sorunu değil iletişimsizlik sorunu yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Yaman; insanın kendisiyle barışık olarak yaşamasının önemine vurgu yaptı. İkili münakaşalarda kişinin haklı ya da haksız olmasının pek mühim olamadığını belirten Yaman; önemli olanın insanın gönlünü kazanmak olduğunu söyledi.

İnsanların birbirine tahammüllerinin azaldığını kaydeden Yaman; kendisini sevmeyen, ailesiyle, arkadaşlarıyla arası iyi olamayan birinin topluma da bir faydası olamayacağını ifade etti.

Sevgi Diliyle İletişim Kuralım 02

Toplumsal samimiyet ve içtenliğin kaybedildiği için insanların birbirini anlamadığını kaydeden Yaman;  "Yapaylaştık, ‘mış’ gibi yaşıyoruz. Seviyormuş gibi yapıyoruz. Birbirimizi sürekli tartan şüpheci varlıklar haline geldik. Tarihe bakın bilge insanlar filozoflar, bilim insanları çok konuşmasıyla meşhur kişiler değildirler. Onların ortak özelliği güzel susmalarıdır. Susmanın erdemini bu topluma öğretebilseydik; bu kadar münakaşa olmazdı. Konuşmak fıtrattandır, susmak kudrettendir. Dış yolculukları değil iç yolculukları önemseyin, içinize doğru uzun yolculuklar yapın. " dedi.

Sevgi Diliyle İletişim Kuralım 03

İletişimde başarılı olmak, huzurlu refah dolu bir yaşam sürmenin samimiyetten, içtenlikten, alçak gönüllü olmaktan, kibirden uzak durmaktan geçtiğini kaydeden Yaman; "Önyargılardan uzak durmamız lazım, toplumdaki iletişimsizliğin en önemli sebeplerinden biri önyargılardır. İnsanlar sizin ne olduğunuza değil ne söylediğinize bakıyor. Birbirimize güven duymayı öğreneceğiz, saygı ve nezaket iletişimin olmazsa olmazıdır. Sevgi diliyle iletişim kuralım. Sözü önce başkasına verelim. İnsana önem değil değer verelim. Yüreğinizi tıka basa karşılıksız insan sevgisiyle doldurun. İletişime kendinizi tanıtarak ve gülümseyerek başlayın. Sıkı tokalaşın, herkesi olduğu gibi kabul edin. İnandırıcı, anlayışlı, hoşgörülü, erdemli, kendiyle barışık bir kişiysek iletişime de hazırız demektir.’" cümlelerini kaydetti.

Sevgi Diliyle İletişim Kuralım 04

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat, katkılarından dolayı Prof. Dr. Ertuğrul Yaman’a teşekkür ederek fidan dikme sertifikası takdim etti.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü