Sağlıklı Yaşam İçin Yerinde Durma!

Spor Severler ve Avcılık-Atıcılık Kulübü tarafından Kronik Hastalıklar ve Egzersiz konulu bir konferans düzenlendi. Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden Dr. Mustafa Şakir Akgül’ün konuşmacı olduğu program Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Dr. Akgül

Dünya Sağlık Örgütünün 2012 yılı sağlık verilerine değinen Dr. Mustafa Şakir Akgül, bu verilere göre  ölümle sonuçlanan hastalıkların; yüzde 48 kardiovasküler hastalıklar, yüzde 21 kanser, yüzde 3.5' Tip 2 diyabetten kaynaklandığını söyledi. Akgül; yapılan araştırmalara göre fiziksel aktivitenin birçok hastalıktan koruyucu (kalpdamar hastalıkları, hipertansiyon, meme ve kolon kanseri, obezite, Tip 2 diyabet gibi) ve birçok hastalıkta tedavi edici (Tip 2 diyabet, hipertansiyon, obezite gibi) etki gösterdiğini belirtti.

Hareketli yaşamla birçok hastalığının önüne geçilebileceğini ifade eden Akgül; ayrıca fiziksel aktivitenin; dayanıklılık, kuvvet ve esneklikte artış, kemik ve kaslarda kuvvet artışı, sosyal ilişkilerde iyileşme, özgüven artışı gibi birçok yararlı etkisi de bulunduğunu kaydetti.

Akgül, çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziteye de dikkat çekerek fazla kiloluluk olarak tanımlanan obezitenin enerji alımının enerji tüketiminden fazla olduğu durumlarda ortaya çıktığını belirtti. Obezitenin tüm dünyada kontrol altına alınması gereken bir hastalık olarak tanımlandığını kaydeden Akgül; yapılan araştırmalara göre hem kadın hem erkeklerde obezite oranının  yirmi sekiz yıl içerisinde iki kat arttığı söyledi.

Ülkemizde 2012 verilerine göre 15 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 17.2’sinin obez, yüzde 34.8’inin fazla kilolu olduğu belirten Akgül;  yaşam tarzı değişikliği ile birlikte düzenli yapılan fiziksel aktivitenin kilo kaybı  ve verilen kilonun geri alımının önlenmesinde önemli rol oynadığını belirtti. Akgül ayrıca, fazla kalori içeren beslenme tarzının hâkim olduğu ülkelerde vücut ağırlığı kontrolü için uzun süreli, orta şiddette aerobik egzersizlerin obezite ile mücadelede önemli olduğunu vurguladı.

Yeterli sıvı tüketimi, hava koşullarına ve yapılan aktiviteye uygun kıyafet, uygun ayakkabı seçiminin önemine dikkat çeken Dr. Akgül; egzersiz esnasında göğüs ağrısı, soluk almada giderek artan zorlanma, giderek artan baş ağrısı, baş dönmesi ve göz kararması gibi belirtilerin olması durumunda egzersiz sonlandırılmalı ve hekime başvurulması gerektiğini de sözlerine ekledi. Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat; Dr. Akgül’e verdiği önemli bilgilerden dolayı teşekkür ederek herkesi sağlıklı yaşam için spor yapmaya davet etti.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü