Pirler Diyarından Nefesler Konseri

Pirler Diyarından Nefesler konseri İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu konserde Amasyalı Sanatçı Özgür Akkız bağlaması eşliğinde birbirinden güzel ezgileri, deyişleri seslendirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay’ın da izlediği konsere gençler yoğun ilgi gösterdi.

Pirler Diyarından Nefesler Konseri 02

Amasyalı Aşıklar Fedai Baba, Sıtkı Baba, Kul Fakir Ali’ye ait izleyicilerinin gönül teline dokunan birbirinden değerli eserleri seslendiren Akkız; kapanışı ise Aşık Veli’den Nasip Olur Amasya’ya Varırsam türküsü ile yaptı.

Pirler Diyarından Nefesler Konseri 01

Konser sonunda Özgür Akkız’a adına dikile fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifikayı vermek üzere sahneye davet edilen Rektörümüz Orbay; Akkız’ın Horasan’dan çıkıp Anadolu coğrafyasına yerleşmiş erenlerin mirasını devam ettirdiğini söyledi. Erenlerin Anadolu coğrafyasını bilgileriyle, görgüleriyle, ilim ve irfanlarıyla Türkleştirdiklerini kaydeden Orbay; Akkız’ın seslendirdiği deyişlerin de o kültürün ürünleri olduğunu ifade etti. Sınırlarımız ötesinde yaşanan pek çok problemin çözümünün de deyişlerin özünü oluşturan birlik, beraberlik, hoşgörü kültüründe saklı olduğunu kaydeden Rektörümüz katkılarından dolayı Özgür Akkız’a teşekkür etti.

Pirler Diyarından Nefesler Konseri 03

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü