Orta Asya’dan Anadolu’ya Taşınan Gelenekler

Üniversitemiz Rektör Yardımcılarından Prof. Dr. Kemal Polat, Samsun Haberaks TV’de Haberin Sesi programına katılarak Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan gelenekler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Prof. Dr. Polat Orta Asya’dan birçok inancın, geleneğin, örf ve adetin, hurafenin Anadolu’ya taşındığını ifade ederek bu konuda çeşitli örnekler verdi.

asya

Eşiğe basmanın uğursuzluk getireceğine dair inancın da Orta Asya’dan Anadolu’ya taşındığını söyleyen Polat bu davranışın temelinde yatan inancı ise şöyle açıkladı.

‘’Anadolu’da eşiğe basılmaz, basılırsa uğursuzluk, felaket olacağına inanılır. Bu da tamamen eski Türk inanışlarından getirdiğimiz bir husustur. Eski Türk inanışlarına göre her evin bir sahibi bir piri bir iyesi vardır. Bu sahip, koruyucu ruh eşiğin altında bulunur ve insanları, evi, çadırı, obayı bir hafta boyunca perşembeden perşembeye kötülüklerden koruduğuna inanılır. Dolayısıyla eşiğe basılırsa o ruhu incitmiş oluruz. İncinirse evi korumayı bıraktığı gibi zarar verebileceğine inanılır. Gelin bile eşiği atlatılarak içeri alınır.’’

Polat söyleşisinde kahvaltı yapmanın önemiyle ilgili geleneklerimizde olan ve Orta Asya’da Anadolu’ya taşınan bir örneğe de yer verdi.

Kırgızlarda ve Kazaklarda ‘sabah nasibi’ diye bir inanış olduğunu söyleyen Polat; ‘’Bu sözün anlamına göre sabah kahvaltı yapmadan evden çıkan insanın gününün iyi geçmeyeceğine inanılır. Dolayısıyla Orta Asya’da atalarımız erkenden kalkıp temizliklerini yapıp güneşin doğuşuna hazırlanırlar. Sonra da kahvaltılarını yapıp güne başlarlar. Bugün de bilim insanları kahvaltının en önemli öğün olduğunu ve yapılmadan güne başlanmaması gerektiğini sıklıkla dile getiriyorlar. Bakın ta o zamandan bizim ecdadımız bu gerçeği bir inanışa büründürmüştür.’’

Prof. Dr. Kemal Polat’ın söyleşisinin tamamını izlemek için tıklayınız

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü