Organ Bağışı Koşulsuz Sevgidir

Üniversitemiz Sağlık Gönüllüleri Kulübü tarafından Organ Naklinin Önemi başlıklı bir program gerçekleştirildi. İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda yapılan programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat, İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz, Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Arif Ayar, akademisyenler, sağlık çalışanları ve kalabalık bir öğrenci topluluğu katıldı.

organ 5

Organ naklinin önemine dikkat çekmek için yapılan programda üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Mürsel Kahveci konuşmacı olarak katıldı.

organ 1

Konuşmasına ‘organ nakli’ kavramını açıklayarak başlayan Kahveci; organ naklini ‘tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine canlı veya ölüden alınan yeni sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesi’ olarak açıkladı.

Donör kavramını da açıklayan Kahveci uygun donörün; yasal olarak beyin ölümü tespiti yapılmış vaka, donörün; beyin ölümü tespiti yapılmış ve aile izni alınmış vaka, kullanılan donörün ise en az bir organı transplantasyon amaçlı kullanılmış vaka olduğunu da sözlerine ekledi.

Hangi Organ ve Dokuların Nakli Yapılabilir?

Böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, akciğer, uzuv (kol), yüz, ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, tendon, deri, kemik ve kemik iliği gibi organ ve dokulardan nakil yapılabildiğini belirten Kahveci; 2018 Ocak sonu itibariyle ülkemizde yaklaşık 30 bin insanımızın organ ve doku nakline ihtiyacı olduğunu söyledi.

Organ Bağışı Nedir?

Organ bağışını ise ‘kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra başka hastaların tedavisi için organlarının kullanılmasına izin vermesi, olarak açıklayan Kahveci; yasalarımıza göre 18 yaşını doldurmuş ve akıl sağlığı yerinde olan herkesin organlarını bağışlayabileceğini kaydetti.

Organ bağışı yapıldıktan sonra sadece bir yoğun bakım ünitesinde ve beyin ölümü kararı alınması halinde organların kullanılabileceğinin altını önemle çizen Dr. Kahveci; diğer ölüm hallerinde organların kullanılamayacağını ifade etti.

organ 2

Yılda yaklaşık 2 bin 500 kişinin organ nakli beklerken hayatını kaybettiğini belirten Kahveci; ‘’Evde, yolda, hastaneye giderken ambulansta ya da hastane acil servisinde vefat edenlerin organları tıbben kullanıma müsait değildir. Sadece yoğun bakımda ölümü gerçekleşen kişilerden ailesi izin vermesi halinde organ alınabilir.’’ dedi.

Organ Bağışı İçin Nerelere Başvuru Yapılabilir?

Organ bağışı için ‘İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlükleri, kamu, özel hastaneler ve üniversite hastanelerinin organ bağışı birimleri, Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezleri, konuyla ilgili dernek ve vakıflara’ başvuru yapılacağını kaydeden Kahveci; Türkiye’deki organ nakli sorunun en önemli nedeninin ‘organ bağışı azlığı’ olduğunu kaydetti.

Organ Bağışının Dini Yönü Nedir?

Organ bağışında dini yönden de bir sakınca olmadığını belirten Kahveci; ‘’Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin (maddi/manevi menfaat karşılığında olmamak kaydı ile) caiz olduğunu bildirmiştir. Aynı kurul organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır.’’ dedi.

Ölümden sonra organ vericisi olarak kullanılan kişilerin oranları; Amerika’da yüzde 92 iken bu oranın ülkemizde sadece yüzde 22 olduğunu söyleyen Kahveci, ‘’Organ alımı ameliyathane koşullarında, uzman bir hekim ekibi tarafından gerçekleştirilir. Sıradan bir ameliyattan görünüm olarak farklı değildir. İlgili organ alıcıya nakledilene kadar saklanır. Organ alındıktan sonra kadavranın yani insan cesedinin bakımı uygun ve saygın bir şekilde yapılır.  Cesedin vücut bütünlüğü korunur.’’ cümlelerini kaydetti.

Organ bağışının koşulsuz sevgi olduğunu söyleyen Dr. Kahveci; herkesi organlarını bağışlamaya davet etti.

organ 3

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat ve İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz verdiği bilgilerden dolayı Dr. Kahveci’ye teşekkür ettiler.

organ 4

 Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü