Okumaktan Keyif Alınacak Programlar Tercih Edilmeli

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Samsun Haberaks TV’de yayınlanan Burcu Düzgün Çoban’la Meslek ve Kariyer programına katılarak tercih döneminde öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiği ve üniversitemiz hakkında bilgi verdi.

Üniversite hayatına başlamak isteyen on binlerce gencin merakla beklediği YKS sonuçları bu ay sonunda açıklanacak. Sonrasında ise tercih dönemi başlayacak. Gençlere seslenen Üniversitemiz Rektörü Orbay; tercih döneminde ÖSYM kılavuzunun çok dikkatli okunarak, gerekirse bu alanda yetkin kişilerden de destek alınarak tercihlerin yapılmasını istedi.

Orbay; tercih yaparken en önemli kıstasın seçilecek programın kişinin ruhuna, bedenine, zihinsel dünyasına uygun olup olmadığına karar verilmesi olduğunu belirtti.

Bu yıl ki YKS puanlamalarında geçmiş yıllardan farklı olarak bazı değişiklikler yapıldığını kaydeden Rektör Orbay; on altı puan türünün sadeleştirilerek dörde indirildiğini söyledi.

Üniversiteli adaylarının puanlarının sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanlarında hesaplanacağını kaydeden Orbay; bu noktada yüzdelik dilimler skalasındaki puanın önem arz ettiğini belirtti.

Okumaktan Keyif Alınacak Programlar Tercih Edilmeli  (1)

Orbay şöyle devam etti:

‘’Gençlerin puanları, yüzdelik dilimlerdeki yeri önemli; fakat daha önemli olan şey ise ilerde mutlu olacakları meslekleri, okumaktan keyif alacakları programları seçmeleri . Bunun dışında mezuniyet sonrası istihdam olanakları da çok önemli, tercih yaparken bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Üçüncü olarak ise gençler tercih yaparken hangi fakülte, hangi bölüm, hangi şehir seçeneğine bakacaklar. Okumak istedikleri şehirleri seçerken sosyo kültürel olarak gelişmiş, barınma güvenlik problemi olmayan şehirleri seçecekler. Üniversitedeki sosyal yaşam alanları nelerdir, mezunlarının yaptığı işler nelerdir gibi sorulara da cevap arayacaklar. Bu ve buna benzer tercihteki önemli unsurları alt alta yazdığınızda birçok kriter ön plana çıkıyor. Ama en önemlisi okurken de mesleği yaparken de mutlu olacakları bir programı seçmeleri.’’

Gençlerin gönüllerinden geçen bir mesleğe puanları yetmiyorsa bir yıl daha hazırlanmayı düşünebileceklerini söyleyen Orbay; geleceğimizin teminatı gençlerimizi Amasya Üniversitesini tercih etmelerini; Amasya’da ve Amasya Üniversitesinde kendilerine her türlü imkânın sağlandığını söyledi. 

Programın tamamını izlemek için tıklayın 

 

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü