Öğrencilerimizin Eğitim Verdiği Çocuklar Oyun Kodladı

BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) öğrencilerimiz tarafından topluma hizmet dersi kapsamında Fatih İlkokulu öğrencilerine kodlama eğitimi verildi. Aldıkları eğitimle bilgisayar oyunu kodlayan çocuklar, öğrencilerimiz eşliğinde Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay’ı ziyaret ettiler.

Kodlama

Projeyle ilgili bilgi veren Fatih İlkokulu İlkokul Öğretmeni Berrak Sarıçam, ‘’Çocuklarımız haftanın iki günü Amasya Üniversitesi bilgisayar laboratuvarında bölüm öğrencileri gözetiminde KODLAMA I atölye eğitimi aldılar. Atölye grubumuzda olan öğrenciler arasından üç öğrencimizi de Microsoft, Finansbank ve Habitat sponsorluğunda yapılan "KODUCUP TÜRKİYE 2017" yarışmasına hazırlıyoruz. Öğrencilerimiz Kültür Turizmi dalında "Labirentten Kaçış’' adlı kendi hazırladıkları ve kodunu yazdıkları oyunla yarışmaya başvurdular. Ziyaretimizde Rektörümüz de oyunumuzu test edip değerli görüşlerini bizimle paylaştı. Bilgisayar alanındaki önemli isimlerin hepsinin ortak özelliği, küçük yaşta programlama öğrenmiş olmalarıdır. Bu çalışmalar çocuklarımızın geleceği için vizyon oluşturmalarında önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu noktada bizlere verdiği destekten ötürü başta Rektörümüz olmak üzere hocalarımıza öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.’’ cümlelerini kaydetti.

kodlama1

BÖTE öğrencisi Yeliz Altıntaş, ‘’Çocuklara kodlama mantığını öğretiyoruz. Kolay seviyeden başlayıp zor seviyeye kadar ilerliyorlar. Nerde ne yapılması gerektiğini ne şekilde ilerlemeleri gerektiğini oyun mantığıyla ilerlediğimiz için hiç sıkılmıyorlar. Yarının öğretmenleri olarak çocuklarla bir arada olmak bizler için de bir deneyim oluyor.’’ dedi. 

kodlama3

10 yaşındaki Ali Metin Pelit; ‘’Üniversiteli abiler ve ablalarımın desteğiyle oyun kodlamayı ve yapmayı öğreniyorum. Oyundaki kahramanımız Amasya’daki Kral Kaya efsanesine inanıyor ve labirentten geçip hazineye ulaşmak istiyor. Düşmanlarını geçip can kazanıyor. Burada öğrendiğim bilgilerle ilerde kendi oyunumu kodlamayı ve yapmayı planlıyorum.’’ sözleriyle duygularını ifade etti.

kodlama4

 ‘’Labirentten Kaçış’' oyununu çocuklarla birlikte oynayan Rektörümüz; ‘’Günümüzde her yaştan insanın içine düşebileceği bilgisayar bağımlılığı ciddi bir problem olarak karşımızda duruyor. Çocuklarımızın erken çocukluk döneminden başlamak üzere teknolojiyle barışık olmalarında fayda ve zaruriyet var; ancak bu bir bağımlılık haline gelmemeli. Çocukların yaparak yaşayarak öğrenme modeli içerisinde teknolojik cihazları kendilerinin yönlendirmesi, hayatlarına katmaları önem arz ediyor. Bu anlamda BÖTE öğrencilerimizin desteğiyle çocuklarımızca kodlanan oyunu da değerli buluyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyor başarılar diliyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

kodlama5