Minik Öğrencilerden Ziyaret

masya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dr. Hikmet Develi Anaokulu Okul Müdürü Esra Tilkicioğlu, Okul Aile Birliği Başkanı Aytül Sanan ve beraberindeki anasınıfı öğrencileri Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret ettiler. Minik öğrencilerle bir süre sohbet eden Prof.Dr. Metin Orbay, okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekti.

m zi

Ziyaret sırasında görüşlerini dile getiren Dr. Hikmet Develi Anaokulu Okul Müdürü Esra Tilkicioğlu, “Konforlu ve güzel bir okula sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Anaokulumuz beş sınıf, bir oyun odası ve yedi şubeden oluşuyor. 150 öğrenci kapasiteli anaokulumuzun dikkat çeken bir özelliği de çok geniş bir bahçeye sahip olması. Bu fiziksel özelliklerimizin yanı sıra bahçeyi ortak kullandığımız Amasya Üniversitesinin anaokulumuza sınırsız diyebileceğimiz bir destek sunmasıdır. Üniversitenin konferans salonları, çocuk kütüphanesi, spor tesisleri ve laboratuvarlarını belirli periyotlarda kullanabiliyoruz. Prof.Dr. Metin Orbay’a yeni ders yılının başlaması dolayısıyla bir nezaket ziyaret gerçekleştirdik. Bizlere sağladıkları imkânlardan dolayı kendilerine ve Amasya Üniversitesi ailesine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Rektör Prof.Dr. Metin Orbay, “Türkiye her alanda olduğu gibi okul öncesi eğitimde de iyi noktalara doğru ilerliyor. Çocuklarımıza bizim aldığımız eğitimden daha fazlasını verebilmemiz gerekiyor. Okul öncesi eğitim çocukların zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkilerken aynı zamanda çocukların küçük yaşlarda okula adapte olmaları açısından da büyük önem taşıyor. Çocuğun tüm eğitim yaşantısının temelleri de anaokulunda atılmış oluyor. Okul aile birliği başkanının da ziyaretçilerimizin arasında olması bizlerde okul programı hazırlanırken ailelerin ve çevresel faktörlerinde dikkate alındığını düşündürdü. Zaten eğitim, öğrenci-öğretmen-aile üçgeninden oluşuyor.Okul öncesi dönemde çocuklarımızın sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma ve paylaşma gibi duygu ve davranışlarını geliştirmelerini sağlarken aynı zamanda çocuklarımızı okuma kültürüne de yönlendirmemiz gerekmektedir. Üniversitemiz oluşturmaya çalıştığı nitelikli bir eğitim-öğretim ortamlarının yanı sıra, topluma hizmet sorumluluğu bilinciyle de hareket etmeye çalışıyor. Amasya Üniversitesi Çocuk Kütüphanesi, çocukların okuma kültürü sürecinde yer edinmesine katkı sağlamak için açıldı. Amasya Üniversitesi çocukla ve kitapla dost.” şeklinde konuştu.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü