Mezunlar Koromuzdan Muhteşem Konser

Türk Sanat Müziği Mezunlar Korosu Öğretmenler Günü Özel Konseriyle bir araya geldi.  Koroda yer alan mezunlarımız, üniversitemiz akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Şef Fikret Ak'ın çağrısıyla öğretmenlik yaptıkları illerden gelerek Amasya Üniversitesi çatısı altında buluşuyorlar. Öğrencilik yıllarında birlikte ya da farklı zamanlardaki Amasya Üniversitesi Türk Sanat Müziği Gençlik Korosunda şarkı söylemiş mezunlarımız birbirinden güzel 26 şarkı seslendirdiler.

koro (1)

Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen konseri Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, kurum ve kuruluş amirleri, üniversitemiz personeli, öğrencilerimiz ve çok sayıda Amasyalı takip etti.

koro4

Konser sonunda, Öğretmen Marşını seyircilerinde katılımı ile seslendiren TSM Mezunlar Korosu, ayakta alkışlandı.

koro2

Konser sonrası Şef Fikret Ak ve koroyu tebrik eden Vali Osman Varol ve Rektörümüz tüm eğitimcilerin öğretmenler gününü kutlayarak koro ekibine karanfil takdim ettiler.

Mezunlar Korosunun ilk kez geçen yıl yine Öğretmenler gününde bir konser verdiğini söyleyen Koro Şefi Ak; koro çalışmalarının Amasya Üniversitesi çatısı altında 30 yıldır devam ettiğini söyledi.

koro5

Ak sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Türk Sanat Müziği Gençlik Korosunu üniversitemize atandığım 1988 yılında kurarak o günden bugüne çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Amacımız öğrencilerimizin derslerinin dışında kendi kültürlerini tanımalarına olanak sağlamak ve üniversitemizin tanıtımına da katkı sağlamaktı.  

Gençlik Korosunda yer alan öğrencilerimiz artık mezun oldular ve yurdun dört bir yanında öğretmenlik yapıyorlar. Mezunlarımızla, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere armağan ettiği 24 Kasım Öğretmenler gününde bugünün anlam ve önemini kutlamak için bir araya geldik.

Mezunlar korosuna ilgi çok yoğun; koroya katılmak isteyen çok sayıda da mezunumuz var. Gelecek yıllarda koromuzun daha da büyüyeceğini tahmin ediyorum. Ayrıca TSM Mezunlar Korosu Öğretmenler Günü konserinin gelenekselleşerek devam etmesi de temennimiz.

Üniversitemizde artık iki tür koro çalışması yapacağız. Öğrencilerimizden oluşan TSM Gençlik Korosu ve mezunlarımızdan oluşan TSM Mezunlar Korosu. Öğrencilerimizden oluşan TSM Gençlik Korosunun konserini ise yıl sonunda yapmayı planlıyoruz.

Konserimize gösterilen olan yoğun ilgiden çok memnunuz. Desteklerinden dolayı Rektörlüğümüze, kurum ve kuruluşlara, öğrencilerimize ve Amasyalılara teşekkür ederiz.’’

koro6

Program sonrası koro ekibini tebrik eden Rektörümüz Orbay ise kültür sanat çalışmalarının önemine vurgu yaparak üniversitelerin eğitim öğretim misyonlarının yanı sıra bu tür çalışmalarla da topluma örnek olmaları gerektiğini kaydetti.

Üniversitemizin öğretmen eğitiminde 50 yıla yakın bir tecrübesi olduğunu dile getiren Orbay, birer Türk Bayrağı gibi yurdun dört köşesine dağılan mezunlarımızı tekrar Amasya Üniversitesi çatısı altında görmekten dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. Orbay, Şef Fikret Ak başta olmak üzere bu oluşumda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Program sonrası koroyu tebrik eden Valimiz Dr. Osman Varol; ‘’Bizlere keyifli anlar yaşatarak başka âlemlere götüren öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Öğretmenler Gününüzü kutluyor, hepinize sağlık, huzur ve başarı dolu bir yıl diliyorum. Rektörümüze ve ekibine etkinlik münasebetiyle ayrıca teşekkür etmek istiyorum.”  dedi.

koro3

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü