Mesleğinizi Aşk İle Yaparsanız Başarırsınız

İlahiyat Düşünce Kulübü tarafından ‘Örgün Eğitimde Din Eğitimi Uygulamaları ve Beklentiler’ başlıklı bir konferans gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı programa İlahiyat Fakültesi öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Ülkemizde din öğretiminin tarihi süreç ve dönüm noktalarını anlatan Yılmaz, Din Öğretimi Müdürlüğünün 1961 yılında kurulduğunu daha sonra ise genel müdürlük olarak çalışmalarına devam ettiğini kaydetti. Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün görevlerini sıralayan Yılmaz; bu görevleri; imam hatip okullarının iş ve işlemlerini yürütmek, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin öğretim programlarını ve kitaplarını hazırlamak,  2012 yılından itibaren Türkiye’de okullarda okutulan din, ahlak ve değerler alanındaki seçmeli derslerin öğretim programını ve kitaplarını hazırlamak, Milli Eğitim Temel Kanununda geçen milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerlerin öğrencilere verilmesi ve öğrencilerin bu değerleri benimsemesiyle ilgili müfredat çalışmalarını yapmak, bu bağlamda öğrencilere yönelik bir takım çalışmaları koordine etmek, bu değerler konusunda farkındalık oluşturmak, imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmeleri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ve alan öğretmenlerinin ve imam hatiplerdeki bütün branş öğretmenlerin hizmet içi eğitim faaliyetlerini yürütmek, olarak sıraladı.

Din Eğitimi İletişimle Başlar

Din öğretiminde geçmişle mukayese edilemeyecek şekilde önemli bir noktada olunduğunu söyleyen Yılmaz; din öğretimi veren kurumlardan beklentileri ise şöyle sıraladı: ‘’Bizim dil bilen nitelikli öğretmenlere ihtiyacımız var. Bu öğretmenlerimizin mesleki alan bilgisinin yeterli olması lazım ve bu alan bilgisini nasıl öğreteceğine dair özel bir öğretme yöntemine sahip olması da gerekiyor. Öğretmen Arapça’yı, Kur’an’ı biliyor; ama nasıl öğreteceğini bilmeyince bir anlamı olmuyor. Öğretmenimizin genel öğretmenlik ve iletişim becerilerine sahip olması çok önemli zira; din her şeyden önce iletişimle başlar; iletişim becerisi zayıf olan kişi öğretmenlik yapamaz. Son olarak öğretmenlerimizin eğitim teknolojilerini çok iyi kullanmaları gerekiyor ve en önemlisi de mesleklerini ‘aşk’ ile yapmaları gerekiyor. Bir öğretmen sınıfa girerken ayakları geri geri gitmeyecek; şevk ile öğretme arzusuyla o sınıfa girecek.’’ İzleyicilerden gelen sorularını da yanıtlayan Yılmaz; gençlerden derslerini büyük bir önemle takip etmelerini; alanlarına ait donanımları alarak mezun olmalarını istedi.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat ve İlahiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Şuayip Özdemir ve İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş tarafından,  Din Öğretimi Genel Müdürü Yılmaz’a katkılarından dolayı teşekkür edilerek ‘ağaç dikme sertifikası’ takdim edildi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü