Merzifon OSB Ziyareti

Geçtiğimiz hafta üniversitemizce, Merzifon Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde Kamu-Sanayi-Üniversite İş Birliği Endüstri 4.0 Çalıştayı gerçekleştirilmiş; çalışyaya kamu, sanayi ve üniversiteden temsilciler katılarak, çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan dördüncü sanayi devrimi ekseninde interaktif bir toplantı gerçekleştirilmişti. Birçok konunun ele alındığı çalıştayda iş birliğinin önemine vurgu yapılmış; sanayinin akademiden, akademinin sanayiden kopmamasının altı önemle çizilmişti. Yine o toplantıda Merzifon MYO Müdürü Doç. Dr. Arif. Gök üniversitemiz öncülüğünde önemli çalışmalar yapan KUSİ (Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği) platformu ile her akademik yıl onlarca işletmenin ziyaret edilerek iş birliklerinin her geçen gün pekiştirildiğini hatırlatmıştı.

ziyaret1 (2)

Bu bağlamada Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Merzifon MYO Müdürü Doç. Dr. Arif Gök ile birlikte Kamu-Sanayi-Üniversite İş Birliği Endüstri 4.0 konulu çalıştayın ardından Merzifon Organize Sanayi Müdürü Hasbi Altuntaş’ı ziyaret etti. Ziyarette, çalıştayda da tartışılan Merzifon özelinde kısa vadede nelerin yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Çalıştaya da katılarak değerli görüş ve önerileriyle katkı yapan Altuntaş bu iş birliğine dün olduğu gibi bugün de her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Bünyesinde sanayinin ara eleman ihtiyacını karşılayan makine, endüstriyel kalıpçılık, mekatronik, giyim üretim gibi programları barındıran Merzifon MYO’da öğrencilerin mezun olmadan işi öğrenmelerinin önemine vurgu yapıldı. Bu noktada öğrencilerin Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde yapacakları staj imkanlarına, firmaların bilimsel noktada donanımlarının artırılmasında da akademik katkının önemine değinildi.

Merzifon Organize Sanayi ziyaretinin ardından Kaymakam Gürkan Demirkale’nin de katılımıyla sanayi bölgesindeki işletmeler ziyaret edildi. Alanında ön plana çıkan Dağcılar Kabin firmasının imalattan satış aşamasına kadar yapmış olduğu çalışmalar yerinde incelenerek yetkililerden bilgi alındı.

Ardından Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde ekonomik büyümeye lokomotiflik yapan işletmelerin yan sanayilerinin de geliştirilerek, istihdamın daha da artırılması konusunda üniversite, organize sanayi ve müteşebbisler olarak neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

İlgili Haber:

Kamu-Sanayi-Üniversite İş Birliği Çalıştayı Gerçekleştirildi

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü