Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye

Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla Amasya Valiliği himayesinde ‘Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye’ temalı program Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlendi. Programa, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çoban, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, daire amirleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye 2

Ülkemizde ciddi sayıda komşu ülkelerden insanların misafir edildiğini belirten Vali Varol, “Bu süreç ilk başlarda biraz sancılı olmuş olabilir ama zaman içerisinde özellikle bu işi yaşayarak öğrenen kurumlarımız, devlet örgütlerimiz çok iyi reaksiyonlar göstererek bugün bu kavramı yönetilebilir bir hale getirdiler. Özellikle İçişleri Bakanlığımız ve Göç İdaresi teşkilatımız bu konuda bugün dünyanın en önemli, tecrübe sahibi ve en verimli teşkilatlarından bir tanesi haline geldi” dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü farkındalık spot videolarının izlenmesi sonrası ilimizdeki bazı başarılı misafirlerimizin hayat hikayeleri görseller eşliğinde sunuldu. Yeşilırmak Ortaokulunda öğrenim gören İran, Irak ve Afganistan uyruklu misafir öğrencilerin uyum kapsamındaki gösterileri beğeniyle izlenirken Gümüşhacıköy Işık İlkokulu ve Merkez Fatih İlkokulu öğrencileri yapmış oldukları örme çantaları Yeşilırmak Ortaokulunda öğrenim gören misafir kardeşlerine hediye ettiler.

‘Göçmen’ konulu İlkokullar arası resim, Ortaokullar arası şiir, Liseler arası kompozisyon yarışmalarında dereceye giren eserlerin takdimi, ödül töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından Yeşilırmak Ortaokulu öğrencilerinin yapmış oldukları serbest konulu resimler, ülkelerindeki yaşamlarına dair fotoğraflar, velilerinin yapmış olduğu yöresel yemekler ve İranlı Hattat Pardis Farnia'nın eserlerinin sergilendiği stantlar gezildi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü