KBRN Tehditlerine Hazır Mısınız?

Amasya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından KBRN(kimyasal-biyolojik-radyolojik-nükleer) Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi verildi. AFAD Eğitmenleri tarafından verilen eğitimlere üniversitemiz personeli ve öğrenciler katıldı.

AFAD 1

İdari hizmetler binası personeline yönelik verilen eğitime AFAD Eğitmeni Sait Çuha bir sunum yaparak hayatımızı tehdit edecek KBRN olaylarından korunmak için özel tedbirler alınması gerektiğini kaydetti. Çuha, ‘’KBRN konusunda ne kadar bilgilenirseniz kendinizi ve ailenizi bu tür olayların etkisinden o kadar iyi korursunuz.’’ dedi.

AFAD 2

KBRN ve alınacak tedbirleri görseller eşliğinde ayrıntılı olarak anlatan Çuha; KBRN olayları öncesi ikaz ve alarm işaretlerinin öğrenilmesi, afet ve acil durum çantası hazırlanılması ve aile afet ve acil durum planı yapmak gerektiğinin altını önemle çizdi.

AFAD 3

KBRN olayı gerçekleştiğinde açık alanda, araçta ya da evde olma durumuna göre belirtilen talimatların uygulanması gerektiğini söyleyen Eğitmen Çuha; KBRN olayı gerçekleştiğinde açık alandaysanız bulabileceğiniz en yüksek noktaya çıkmak gerektiğini, kapalı alandaysanız binanın en yüksek yerine sığınmanın önem taşıdığını; ağız, burun ve açık yaraların kapatılarak korunmasının ise KBRN olayından korunmak için en etkili yöntem olduğunu belirtti.

AFAD 4

Çuha, AFAD’ın KBRN olaylarına karşı modern ekipmanlarla donatılmış, kapasitesi sürekli gelişen İl AFAD Müdürlüğü personeli aracılığıyla müdahaleye yönelik 7/24 esasına göre hizmet verdiğini söyledi. Program soru cevap kısmının ardından son buldu.

KBRN tehditlerine yönelik ayrıntılı bilgiye ulaşmak için http://www.afad.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü