Kazanan 'Dostluk, Empati, Farkındalık' Oldu

10 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında üniversitemiz öğrencileriyle Amasya Altınokta Gençlik ve Spor Kulübü arasında goalball müsabakası yapıldı. Eğitim Fakültesi Spor Salonunda düzenlenen müsabakalar sonunda Amasya Altınokta Gençlik ve Spor Kulübü goalball oyuncuları öğrencilerimizden oluşan takımı açık ara mağlup etti. Maçı Üniversitemiz Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz yönetti.

goal2

Amasya Valisi Salih Işık'ın eşi Saadet Işık , Prof. Dr. Keziban Orbay, Jandarma Komutanı Selami Akşit'in eşi Gülden Akşit  de müsabakaları izledi. Maç sonunda sahaya inip sporcuları tebrik eden Işık, Orbay, Akşit ve öğrencilerimiz, görme engelli sporcularımızla maç yaptılar.

goalbool

Maç sonrası konuşan Saadet Işık; ‘’Bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Engelli vatandaşlarımızın sporla uğraşması ve sosyal hayata dahil olmaları beni son derece memnun ediyor. Amasya’ya geldiğimizde engelli bireylerimizin çok şanslı olduğunu gördüm. Engelli vatandaşlarımız sokakta, tiyatroda, konserde her yerdeler, ben de katıldığım programlarda kendilerine sıklıkla rastlıyorum ve bu beni çok memnun ediyor. Aslında Valiliğimiz, Üniversitemiz, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz gibi tüm kurumlar olarak yapmak istediğimiz tam da bu; engelli bireylerimizi yaşamın içine dahil edebilmek. Kurumlar olarak birbirimizi desteklediğimiz için engelli bireylerimizin taleplerini, isteklerini elimizden geldiğince yerine getirmeye çalışıyoruz.’’ dedi.

gola6

Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Sayın Musa Demiryarar ise, ‘’Engelli bireyleri anlamak için engellilerle yaşama kültürünü toplumumuzda kavratılması huşunda çalışmalar yapıyoruz. Bir sivil toplum örgütü olarak sadece bizim çalışmamız yeterli olmuyor. Bu hususuna Amasya Üniversitesinin desteğini ve katkısını her zaman yanı başımızda hissediyoruz. Üniversitemizin hassasiyetiyle şüphesiz birlikte yaşama kültürünü daha iyi noktalara taşıdığımızı düşünüyorum. Her yıl böyle etkinliklerle ve topluma mesajlar vererek engellilerle beraber yaşamak kültürünü ilimizde oluşturacağımıza inanıyoruz. Yaşam alanlarının engelli bireylere göre tasarlanması, fiziksel ortamların buna uygun hale getirilmesi çalışmaları Amasyamızda iyi noktalara doğru gidiyor; ama yeterli değil; bunun yolunun da engelsiz bireylerin bizi anlamasından geçtiğini düşünüyoruz. Bizi en güzel anlayan ve ifade etmemize de desteği olan Rektörümüz nezdinde Amasya Üniversitemize teşekkür ediyoruz.’’ cümlelerini kaydetti.

goal7

Goalboll müsabakası sonrası üniversitemizde çalışan engelli bireylerimiz ve yakınları, sivil toplum örgütü temsilcileri onuruna bir yemek programı düzenlendi.

goal4

goal3

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; ‘’Engelli vatandaşlarımızın haklarıyla ilgili çok önemli yasal düzenlemeler yapıldı, bu yasal düzenlemelerin de altının kamuda yapılan çalışmalarla doldurulduğunu görüyoruz. Engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamı, yaşama dahil edilmesi, erişilebilirlik ve farkındalık anlamında önemli çalışmalar yapılıyor.’’ dedi.

9530 (1)

9538