Kanser Karşısında Çaresiz Değiliz

1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası etkinlikleri kapsamında Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde  ‘Kanserde Farkındalık ve Güncel Yaklaşımlar’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Programa Tıp Fakültemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Arife Polat Düzgün, Dr. Öğretim Üyesi Pervin Karlı ile İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Doktor Erman Zengin konuşmacı olarak katıldı.

Programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz, Dr. Osman Varol'un eşi Funda Varol Hanımefendi, Gülden Akşit, Prof. Dr. Keziban Orbay ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz kanserle ilgili tarama faaliyetlerinin Amasya’da titizlikle devam ettiğini belirterek vatandaşlarımızı kanser taramalarını ücretsiz olarak yaptırmak üzere Aile Hekimlikleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ya da üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi birimlerine davet etti.

Kanser Karşısında Çaresiz Değiliz 01

Bugün Bir Saat Yarın Bir Hayat

Panelin ilk konuşmacısı Tıp Fakültemiz Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Arife Polat Düzgün meme kanseri ve kolorektal (kalın bağırsak kanseri) kanser hakkında bir bilgilendirme yaptı. Konuşmasının her aşamasında erken teşhisin önemine dikkat çeken P. Düzgün; ülkemizde her yıl 150 bin kişinin kanserden yaşamını yitirdiğini, bu rakamın 2020 yılında ise 300 bin olarak öngörüldüğünü kaydetti.

Kanserin erken teşhisle yenilebilen bir hastalık olduğunu belirten P. Düzgün; erken tanının tedavi şansını artırdığını, tedaviyi kolaylaştırdığını, tedavi giderlerini azalttığını, doku ve organ kaybını önlediğini, sakat bırakmadığını söyledi.

Serviks(rahim ağzı kanseri) ve meme kanseri taramalarının iki yılda bir rutin olarak yapılması gerektiğini kaydeden P. Düzgün, 40-69 yaş arasındaki kadınların meme kanseri taraması; 60-65 arası kadınların da rahim ağzı kanseri taraması yaptırması gerektiğini söyledi.

50-70 yaş arsası kadın ve erkeklerde de iki yılda bir kolorektal kanser taraması yapılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Arife Polat Düzgün bu yaş aralıklarının kanser taramaları için önem arz ettiğini ifade etti.

Kanser Karşısında Çaresiz Değiliz 02

Kanser taramalarının Toplum Sağlığı Merkezi bünyesindeki KETEM’lerde (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) yapıldığını kaydeden P. Düzgün; sağlık güvencesi olamayan vatandaşların da bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabileceklerini söyledi.

Kanserin genel sebeplerine de değinen Prof. Dr. P. Düzgün; dengesiz beslenme, sigara, enfeksiyon hastalıkları, mesleki sebepler, alkol, çalışma yerinin tozlu ve pis oluşu, gıdalara konan katkı maddelerinin kansere davetiye çıkardığını belirtti.

Toplumumuzda en sık görülen kanser türlerinden kalın bağırsak kanserinin belirtilerini de dinleyicilerle paylaşan P. Düzgün; makaktan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi (kabızlık veya ishal), karın ağrıları, gaz, şişkinlik, karında kitle, dışkıda kanama (parlak ya da koyu kırmızı), dışkının incelmesi, kansızlık, kendini aşırı yorgun hissetme gibi belirtilerde mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini kaydetti.

Meme kanserinin belirtilerini ise memede kitle, ağrı, meme başı akıntısı, meme üzerindeki deride ödem, meme başında çökme şeklinde olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Arife Polat Düzgün; meme kanserinde kadınların bir aylık periyotlarla elleriyle ve gözleriyle meme muayenesi yapabileceklerini, bu yöntemin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Kanser Karşısında Çaresiz Değiliz 03

Kanser Karşısında Çaresiz Değiliz

TIP Fakültemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Pervin Karlı serviks ve rahim ağzı kanseri hakkında bir sunum yaptı.

Kanser karşısında çaresiz olmadığımızı söyleyerek konuşmasına başlayan Dr. Karlı; kadınlarda en sık görülen rahim ağzı kanseri ve serviks kanserinde de erken teşhisin öneminin yadsınamaz olduğunu ifade etti.

Rahim ağzı kanserine HPV virüsünün neden olduğunu söyleyen Karlı; bu virüsten korunmanın yolunun ise tarama programları ve kadın doğum kliniklerinde yıllık rutin muayene olduğunu kaydetti.

Kanser Karşısında Çaresiz Değiliz 04

Tarama yöntemlerine de değinen Karlı, rahim ağzındaki anormal hücreleri saptayan basit bir test olan smear testini 21-30 yaş arası üç yılda bir, smear+HPV testinin 30-60 yaş arası beş yılda bir yapılması gerektiğini; 65 yaş üzerinde yıllık takipte normal sonuçlar var ise hekim denetiminde takiplerin bırakılabileceğini kaydetti. Karlı, bu testlerin KETEM, Aile Hekimlikleri ve hastanelerin Kadın Doğum Polikliniklerinde yaptırılabileceğini söyledi.

2014 Ağustos ayından beri HPV taramasının Amasya’da da yapıldığını açıklayan Dr. Karlı, bu kapsamda 2017 sonuna kadar 25 bine yakın kadının tarandığını, bunlardan 700’ünde HPV virüsüne rastlandığını, iki kişide de erken aşamada kanser tespit edildiğini kaydetti. Karlı; ‘’HPV cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubu içerisinde yer almakta ve rahim ağzına   partnerimiz tarafından bulaştırılan bir virüstür. Bizim de bundan korunmamız için buna yönelik aşılanmanın erken yaşlarda yapılması gerekiyor. Tercihen cinsel aktivite başlamadan önce yaptırmak gerekiyor. HPV aşıları 11-12 yaşlarındaki erkek ve kız çocuklarına yapılabilir ve 26 yaşa kadar telafi süresi vardır.’’ dedi.

Alo 184’e İhbar Edin

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Doktor Erman Zengin ise kanserde sigara faktörü ve erken teşhisin önemiyle ilgili bir bilgilendirme yaptı.

Kanserde kanıtlanmış risk faktörlerinin başında sigaranın geldiğini kaydeden Zengin; sigarada kanserojen 7 bin kimyasal maddenin bulunduğunu ifade etti. Sağlık Bakanlığının sigarayla mücadele konusunda önemli çalışmaları olduğunu ifade eden Zengin; sigarayı bırakmak isteyen vatandaşları Toplum Sağlığı Merkezi bünyesindeki Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimine davet etti.

Sağlık Bakanlığınca 2012 yılında faaliyete geçirilen Dumansız Hava Sahası çalışmaları kapsamında kapalı alanları denetlediklerini kaydeden Zengin; vatandaşlardan kapalı alanlarda içilen sigaralarla ilgili ALO 184’e ihbarda bulunmalarını istedi.

Sigaradan kurtulmak isteyenlerin Alo 171 Sigarayı Bırakma Danışma Hattını arayarak hizmet alabileceklerini, hastanelerin Sigara Bıraktırma Polikliniklerine başvurabileceklerini söyleyen Dr. Zengin; vatandaşların üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğini hizmetlerinden de yararlanabileceklerini kaydetti.

Program soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Kanser Karşısında Çaresiz Değiliz 04 (1)

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü