İSG Öğrencileriyle Söyleşi

Merzifon Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı tarafından “İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları ve Karşılaşılan Zorluklar” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşi programına İş Güvenliği Uzmanı Şener Şen, İSG Programı Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Burak Öztop, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İSG Öğrencileriyle Söyleşi 01

İş Kazası İçin Tedbir Alınmalı

Söyleşide konuşan Şen, iş sağlığı güvenliğinin, tarihsel anlamda uzun yıllara dayandığını belirterek 2012 yılından sonra işverenler ve çalışanların yükümlülüklerinin bir kat daha arttığını ifade etti

İşverene gerekli bilgilerin verilmesinin önemli olduğunu ifade eden Şen; iş güvenliği uzmanının iş yerinde gerekli incelemenin ardından tehlike ve risk değerlendirmesi yapması gerektiğini, aydınlatma, toz, gürültü gibi ölçümlerin yapılmasını ve ölçüm sonuçlarına göre gerekli kişisel koruyucuların kullanılması gerektiğini belirtti. İş yerinde çalışan personel herhangi bir kazada işverene tazminat davası açabileceğinden işverenin gerekli tedbirleri alması gerektiğini vurgulayan Şen, çalışanların sağlığının ön planda tutulması hususuna dikkat çekti.

İSG Öğrencileriyle Söyleşi 02

İSG Programı Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Burak Öztop; İş sağlığı ve güvenliği konusunda denetimlerin artması gerektiğini belirterek, iş yeri sahiplerine ve çalışanlara önemli görevler düştüğünü belirtti. Söyleşi programı soru ve cevap kısmının ardından sona erdi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü