İnsan Amasya’da Yaşlanmaz!

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda 'Özbekistan Dostluk Programı' adıyla, Özbek kültürünü tanıtıcı bir toplantı gerçekleştirildi. Özbekistan’dan gelen konuklar, Özbekistan’a ait geleneksel el sanatı ürünlerini sergileyip, Özbekçe türküler söyleyip, şiirler okudular. Programı personelimiz ile kalabalık bir öğrenci topluluğu izledi.

özbek5

Özbekistanlı şair Muazzam İbrahimova Amasya’da ‘Özbekistan Dostluk Programı’na katılmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Semerkand’ın, Buhara’nın, Taşkent’in tüm Özbekistan’ın kalbini, yüreğini Amasya’ya getirdiklerini vurgulayan İbrahimova, ''Amasya gerçekten büyüleyici bir şehir, insan bu şehirde yaşlanmaz.” dedi.

özbek7

İbrahimova, “Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’ın ev sahipliğinden dolayı çok memnun olduk. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Özbekistan’dan Amasya’ya bir köprü kurmak istiyoruz. Şiirimizle, müziğimizle, el sanatlarımızla gönül bağlarımızı güçlendirmek, kültürel etkileşimi karşılıklı arttırmak gibi bir amacımız var. Bu tür etkinlikleri daha da yaygınlaştırmamız gerekiyor. Sergilediğimiz el sanatlarının ve milli kıyafetlerin her biri, kıyafetlerin şekli, biçimleri bugün meydana gelmemiş, yüzyıllar boyunca atalarımız tarafından üretilmiştir. İlginize tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

özbek9

Program sonrası Rektörümüzü de ziyaret eden Özbekistanlı ekip ülkeye özgü hediyeleri takdim ettiler.

özbek3

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Orbay; “Semerkand’dan, Burahara’dan, Fergana’dan gelen misafirlerimizle ‘Özbekistan Dostluk Programı’nı gerçekleştirdik. Özbek konuklarımız içten, doğal bir program sergilediler. Görüyoruz ki ezgilerimiz aynı, duygularımız aynı; bizler ‘bir’in farklı coğrafyalara dağılmış birer parçalarıyız. Kendilerini üniversitemizde misafir etmekten dolayı büyük onur duyduk.’’ dedi.

özbek8

Öğrencilerimiz Özbekistan milli kıyafetleriyle hatıra fotoğrafı çektirdiler

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü