İlmin Işığından Uzak Yapılardan Uzak Durun!

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Haftası etkinlikleri kapsamında üniversitemiz çatısı altında ‘Dini Algı Probleminin Toplumsal Yansıması Olarak 15 Temmuz Kalkışması’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Ondokuz Mayıs Üniversitesinden İslam tarihi alanında birçok çalışması olan Prof. Dr. Metin Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutan V. Albay Nihat Ergün, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, İl Jandarma Komutanı Albay Selami Akşit, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat ve yoğun bir izleyici topluluğu katıldı.

İlmin Işığından Uzak Yapılardan Uzak Durun! 01

Konferans 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz adına saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Şehitler anısına hazırlanan sinevizyon gösterisinin ardından konferansa geçildi.

FETÖ İle Mücadelede Bilimsel Akıl Önemli

İki bin yıllık tarihinde hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş bir milletin evlatları olduğumuzu söyleyen Prof. Dr. Metin Yılmaz; ‘Bununla ne kadar gurur duysak azdır’ dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ihanet şebekesinin gerçekleştirdiği darbe girişimin yıl dönümünde konuşan Yılmaz; bilimsel yöntemler kullanarak mutlaka bu sorunun köküne inilmesi gerektiğini kaydetti. Yılmaz; ‘’Siyasi ve adli önlemler elbette gerekiyor; ama olayın sosyolojik analizini yapmadığınız takdirde bu tür oluşumların önüne geçemeyiz.’’ ifadelerini kullandı.

İlmin Işığından Uzak Yapılardan Uzak Durun! 02

FETÖ/PDY gibi örgütlerin insanları robotlaştırdığını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, ‘’Bu yapılarda gençler menkıbelere inandırılır, gece üçte, dörtte kaldırılarak düşünmeyecek hale getirilirler. Gençleri robot gibi kullanırlar. Örgüt lideri kendini ulaşılması güç, her şeyi bilen, kayıtsız şartsız itaat edilmesi gereken insanüstü bir yerde konumlandırır. Artık müritleri onun günah işlemeyen Allah’ın seçkin kulu olarak görürler.’’ cümlelerini kaydetti.

 

Meşru Zeminde Fikirler Özgürce Tartışılmalı

FETÖ/PDY, DEAŞ, El Kaide gibi bütün dini örgütlenme ve yapılanmaları besleyen damarın İslam coğrafyasında din öğretiminin iflasını gösterdiğini belirten Yılmaz; ‘’ Biz, bu krizin arka planını okumadan bu yapıyla mücadele edeceğimizi sanıyoruz. FETÖ/PDY kapalı devre çalıştı, fikirlere kapalıydı; ama biz böyle çalışmak zorunda değiliz, eleştirilere açık olmak zorundayız. Bırakın herkes fikrini meşru zemin içerisinde söylesin. Özgürlükten sıkıntı gelmez. Ama biz dini konularda medeni bir tartışma zemini bulamıyoruz. FETÖ/PDY mücadelesi ne kendimizi temize çıkartma anlayışı ne de mevzi kapma anlayışının bir aracı olamaz. FETÖ/PDY ile mücadele bilimsel akıl gerektirir, hislerimizle davranamayız. Biz doğu toplumlarının en büyük sorunu hissi yaşıyoruz, realiteden uzağız.’’ dedi.

FETÖ/PDY ile birçok değerlerin itibarsızlaştığını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, ‘’Hoca kavramı itibarsızlaştırıldı. Abla, abi kavramları itibarsızlaştırıldı. Toplumsal değerler müthiş erozyona uğratıldı.’’ cümlelerini kaydetti.

 İlmin Işığından Uzak Yapılardan Uzak Durun! 00

Din Anlayışını Yeniden Dizayn Etmemiz Gerekiyor

Bu tarz yapıların neden bu kadar taraftar topladığını da açıklayan Yılmaz; ‘’Pragmatist toplumuz, kimi zaman çıkarlar ön plana çıkıyor. Aileler çocuklarını çok iyi okullarda okutmak adına bu yapıyı tercih ettiler. Yirmi yıllık süreçte FETÖ/PDY’nin okulları, dershaneleri müthiş patlama yaptı. Bu dönem imam hatiplerin de kadük bırakıldığı bir dönemdir. Çocuklarımızı iyi okullarda okutmak için buralara gönderdik. Hep kazan kazana oynamak istedik, bunlar da hep kazanıyordu, eğri oturup doğru konuşalım, kazananların yanında yer almak istedik. Hedefimiz dindar nesil bir yetiştirmekti, dindar nesli de onları yetiştireceğine inandık, oysaki çocuklarımız onlara feda ettik. Ünlü bir Rus düşünürün şöyle bir sözü vardır. En tehlikeli insan tipi az anlayan ama çok inanan insan tipidir. Az anlayan insanı birçok şeye inandırabilirsiniz. Halk dini ihtiyaçlarını giderecek bir alan arayışındaydı ve bunlar bu alanı çok iyi kullandılar. Bizim din anlayışımızda uçan kaçan, ayakları yere basmayan, hayatımızın içinde yer almayan ütopik bir din algısı vardı. Bizim dinimizin temel kaynakları bellidir, o kaynaklar üzerinden besleneceğiz. Şifreli bir din algısını beraberinde getirmek suretiyle dini anlaşılmaz hale getirip kendi din algılarını dayatma yoluna gittiler. Şimdi yeniden sorgulamaya başladık. Bu noktada hakiki din anlayışını kendi hayatımızda, üniversitemizde, siyasetimizde toplumun her merhalesinde yeniden dizayn etmemiz gerekiyor.’’ dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması gibi yapılardan uzak durulması gerektiğinin altını önemle çizen Prof. Dr. Metin Yılmaz; ‘’Aşırı yüceltilen bir dini lider objesi görüyorsanız hemen uzaklaşın; ilmin ışığından uzak, ilmin yerine rüyayla, ilhamla birtakım izahı mümkün olmayan uçuk kaçık meselelerle sizin karşınıza gelenleri dinlemeyin. Eğer biri size gelip ‘şunu okuyun, bunun dışında okudukların sizin için zararlıdır’ ifadesini kullanıyorsa oradan uzak durun; çünkü orada ilim rafa kalkmış demektir sizi cehalete davet vardır, cehalet ise İslam’ın öngörmediği, Hz. Peygamber’in savaş açtığı bir olgudur.’’ cümleleriyle gençleri uyardı.

FETÖ/PDY’nin sadece devlet otoritesine karşı gelen bir paralel yapılanma olmadığını söyleyen Yılmaz; FETÖ/PDY’nin aynı zamanda paralel bir din oluşturma operasyonu da olduğunu söyledi. Tüm unsurlarımızla, kurum kuruluşlarımızla paralel bir din oluşturma girişimine fırsat verilmemesi gerektiğini kaydeden Yılmaz; yoksa toplum olarak başımızın daha çok ağrıyacağını söyledi.

İlmin Işığından Uzak Yapılardan Uzak Durun! 04

Vali Varol konferansın sonunda Prof. Dr. Metin Yılmaz’a teşekkür ederek çiçek, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ise fidan dikme sertifikası takdim etti.

İlmin Işığından Uzak Yapılardan Uzak Durun! 03

İlmin Işığından Uzak Yapılardan Uzak Durun! 05

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü