İlk Patentimiz Tescillendi

Üniversitemiz adresli ilk patent tescillendi. Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arif Gök ve çalışma arkadaşlarının “Soğutma Kanallı Cerrahi Matkap Mandreni” başlıklı medikal buluşları Türk Patent Enstitüsünce tescillendi.

İlk Patentimiz Tescillendi 02

Soğutma Kanallı Cerrahi Matkap Mandreni başlıklı patent konusu ve içeriği ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Arif Gök; “Ortopedik cerrahide kemik delme işleminde cerrah tarafından elle müdahale edilen motor sürücülü araçlar kullanılır. Müdahalelerin büyük bir çoğunluğunda matkaplar kullanılmaktadır. Delme işlemi sırasında sürtünmeden dolayı matkap ve kemik ara yüzünde bir ısı meydana gelmektedir. Bu ısı kritik sıcaklık olarak kabul edilen sıcaklık değerini aştığı takdirde, kemik ve çevre dokularında geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olmaktadır. Nekroz (necrosis) olarak adlandırılan bu olayda kemiğin doğal yapısı değişmekte ve hücre yapısı bozulmaktadır. Nekroz, kemik ve çevre dokularında oluşan hasarlar, kemik ve implant arasında gevşeme problemleri veya uyumsuzluk meydana getirerek, implantasyon başarısını azaltmaktadır. Bu duruma sebep olan ısınma, delme parametrelerinden kesici takım geometrisine kadar birçok faktöre bağlıdır. Sürtünme ve dolayısıyla ısınmadan kaynaklanan sıcaklığın kontrol edilmesi veya önlenmesi meydana gelecek hasarların azaltılması veya yok edilmesi açısından çok önemlidir. Özellikle kemik delme sırasında oluşan ısıyı kesici kenardan uzağa iletmek oldukça zordur. Çünkü kemiğin ısı iletim katsayısı zayıftır ve kemik ısıya karşı çok hassastır. Kemik delme işlemi sırasında herhangi bir soğutucu sıvı kullanılması da enfeksiyon tehlikesinden dolayı tercih edilmemektedir. Delme sırasında oluşan bu sıcaklık, delme parametrelerinden kesici takım geometrisine kadar birçok faktöre bağlıdır. Oluşan bu sıcaklığın kontrol edilmesi meydana gelecek hasarların minimize edilmesi açısından önemlidir.” dedi.

Gök; “Cerrahi operasyonlar sırasında kemik delme sürecinde doku hasarı aşırı ısınma sonucu genellikle 47ºC ve üzeri sıcaklıklarda oluşmakta ve dolayısı ile bu sıcaklık değeri kritik sıcaklık sınırı olarak tanımlanır. Tescillenen patent ile ortopedik cerrahi kemik delme uygulamalarında, aşırı ısınmayı engellemek için yeni bir delme sistemi geliştirilmiş ve prototip olarak imal edilmiştir. Geliştirilen sistem, delme işlemi esnasında istenmeyen sıcaklık artışını önlemek için kapalı devre çalışan soğutma sistemine sahiptir. Bu sistem aynı zamanda, bir cerrahi el matkap makinasına monte edilebilen bir matkap uç mandrenine sahiptir. Patente konu olan sistem, farklı delme işlemi parametreleri altında laboratuvar ortamında taze sığır kemiklerinin üzerinde delme deneylerine tabi tutulmuştur.” ifadelerini kullandı.

İlk Patentimiz Tescillendi 03

Kemik Sıcaklığında Önemli Bir Azalma Elde Edildi

Geliştirilen cerrahi delme sistemiyle kemik delme süreci sırasında, kemik sıcaklığında yüzde 25-30 aralığında bir azalma elde edildiğini söyleyen Doç. Dr. Gök; ‘’İçerden soğutmalı cerrahi delme sistemi aynı zamanda cerrahi operasyonlar için temiz bir ortam sağlamakta olup dışarıdan soğutma kullanımı kirli ortam oluşturduğundan, kemik ve çevre dokularında oluşabilecek enfeksiyon riski de önlenmiştir.” cümlelerini kaydetti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ise Amasya Üniversitesi olarak Ar-Ge ve inovasyona önem verdiklerini belirterek öğretim elemanlarımızın gerçekleştirmiş olduğu buluşun ilk patent olma bakımından çok değerli olduğunu söyledi. Orbay, buluşun insanlığa hayırlı olmasını temenni etti.

'Soğutma Kanallı Cerrahi Matkap Mandreni'

Başlıklı Medikal Buluş Sahiplerinin İsimleri İse Şöyle:

Arif Gök (Amasya Üniversitesi),Kadir Gök (Manisa Celal Bayar Üniversitesi), Yasin Kişioğlu (Kocaeli Üniversitesi),  Ümit Sefa Müezzinoğlu (Kocaeli Üniversitesi),   Levent Buluç (Kocaeli Üniversitesi), 

 

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü