Gençlerden Origami Sergisi

Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Matematik Ana Bilim Dalı ikinci sınıf öğrencileri Japon kâğıt katlama sanatı origami tekniğiyle yaptıkları görselleri sergilediler.

origami1

Sergide, binlerce parça kâğıdın katlanarak yapıldığı görseller arasında kedi, kuğu, kurbağa gibi hayvan figürleri ve birçok origami eseri yer aldı. Eğitim Fakültesi fuaye alanındaki sergi açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kandemir, Yrd. Doç. Dr. Birol Tekin, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

origami

Serginin açılışını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat sergiyi gezerek öğrencilerden bilgi aldı. Polat, eğitimin sadece akademik çalışmalardan ibaret olmadığını çeşitli etkinliklerle, çalışmalarla gençleri hayata hazırlamak gerektiğini de kaydetti.

origami2

Serginin öğrencilerinin yoğun emeğinin sonucu olarak ortaya çıktığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Birol Tekin, kâğıt katlama sanatıyla öğrencilerin psikomotor ve bilişsel davranışının geliştiğini hem eğlenip hem de öğrendiklerini ve böylece matematiği sevdiklerini kaydetti.

origami3

Sergiyi öğrencileriyle beraber ziyaret eden Fatih İlköğretim Okulu Dördüncü Sınıf Öğretmeni Dilek Kurt ise çocukların yaşayarak öğrenmeyi sevdiğini, eğitim sisteminin de bu yönde kurgulandığını ifade ederek ilkokul öğrencilerinin üniversiteli gençlerle bir araya gelmesinin ‘rol model’ noktasında da önemli olduğunu ifade etti.

origami4

Öğrencilerimizden Aleyna Öztürk; origami çalışmalarıyla kare, üçgen gibi kavram bilgilerinin geliştiğini, dikkat ve konsantrasyon seviyesinde artış olduğunu, yönergelere uymayı öğrenip iki boyuta uyup üç boyuta çevirme gibi kazanımlar elde edildiğini söyledi.

origami6

Sıla Uğur adlı öğrencimiz ise kâğıt katlama sanatıyla öğrencilerin el becerisi ve görsel zekasının geliştiğini belirtti.

origami5

Üniversiteli gençler, ilkokul öğrencileriyle birlikte origami çalışmaları da yaptılar.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü