Gençlerden Kalem İşi Tasarım Uygulamaları

Tasarım MYO Mimari Restorasyon Bölümü tarafından ‘Restorasyonda Kalem İşi Tasarımlar’  konulu bir konferans düzenlendi. Restoratör ve Nakkaş Birol Narin tarafından verilen konferansa Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferhat Gül,  Tasarım MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Burak Eryılmaz,  Mimari Restorasyon Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Lale Yılmaz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

nakkaş

Geleneksel süsleme sanatı olan kalem işi bezemelerinin restorasyonunda kullanılan teknik ve malzemelerle ilgili bilgi veren Nakkaş Birol Narin, kendisine ait kalem işi çalışmalarda kullandığı motifleri de detaylı olarak izleyicilere aktardı. Sunumunun ardından Narin; kalem işi tekniklerini Mimari Restorasyon öğrencilerine uygulamalı olarak gösterdi. Uygulama programında öğrencilerimiz kalem işi tekniklerinin aşamaları olan; desenlerinin tasarlanması, eskizlerin çizilmesi, iğlenerek tozlanmaya hazırlanması, desenin duvara tozlama yöntemiyle aktarılması, desenlerin boyanması ve tahrir (kontur) işlemlerini yaptılar.

nakkaş1

Etkinlik sonunda Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferhat Gül ve Tasarım MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Burak Eryılmaz tarafından Nakkaş Birol Narin’e katkılarından dolayı teşekkür edilerek günün anısına kendi adına dikilen fidanının koordinatlarının yer aldığı fidan dikme sertifikası takdim edildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü