Gençler Origami Sergisi Açtı

Eğitim Fakültesi öğrencilerimiz Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında bir yıl boyunca birbirinden ilginç projelere, etkinliklere, farkındalık çalışmalarına imza attılar. Bunlar arasında kuş evleri yapmak, köy okuluna kütüphane oluşturmak, şehit aileleri ziyareti ya da atık yağların toplanması gibi çok geniş yelpazedeki etkinlikleri sıralayabiliriz. Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencilerimiz de yine bu ders kapsamında origami sergisi açtılar. Öğrencilerimiz Japon kâğıt katlama sanatı olan origami tekniğiyle yaptıkları görselleri Dr. Hikmet Develi Anaokulunda sergilediler. Yüzlerce parça kâğıdın katlanarak yapıldığı dinazor, kuğu, kurbağa, çiçek, kuş gibi görseller minik öğrenciler tarafından çok beğenildi.

Gençler Origami Sergisi Açtı  01

Serginin öğrencilerinin yoğun emeğinin sonucu ortaya çıktığını söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Salih Değirmenci okul öncesi öğrencilerinin el becerilerini geliştirmek için origami çalışmalarının önemli olduğunu belirtti. Geleceğin okul öncesi öğretmenlerinin bu çalışma vesilesiyle minik öğrencilerle bir araya geldiğini kaydeden Dr. Değirmenci; ‘’Gençlerimiz alana dair tecrübe edinirken miniklerin de bilişsel ve psiko motor becerileri gelişiyor.’’ dedi.

Gençler Origami Sergisi Açtı 02

Sergiyi öğrencileriyle birlikte gezen Dr. Hikmet Develi Anaokulu öğretmenlerinden Emel Çelik Yalçın; çocukların yaşayarak öğrenmeyi sevdiğini ifade ederek origami yapan öğrencilerin matematiği de sevdiğini söyledi. Okul öncesi öğrencilerinin üniversiteli gençlerle bir araya gelmesinin ‘rol model’ noktasında da önemli olduğunu ifade eden Öğretmen Çelik Yalçın etkinlikte emeği olan herkese teşekkür etti.

Gençler Origami Sergisi Açtı  03

Öğrencilerimizden Sevim Kara ise ‘‘Yüzlerce küçük kâğıt parçasının katlanılması ve bir araya getirilesiyle oluşan origami figürleri okul öncesi çocuklarının küçük kas motor becerilerini geliştirilmesinde etkili oluyor. Biz de bu deneyimlerimizi öğretmen olduğumuzda öğrencilerimize aktaracağız; onların el becerisi ve görsel zekalarının gelişmesine katkı sağlayacağız.’’ dedi.

Gençler Origami Sergisi Açtı 04

Bir başka öğrencimiz Setenay Buket Öztürk; ‘’Okul öncesi öğrencileri en az dört yüz beş yüz parçanın bir araya gelmesiyle oluşmuş gitar, çiçek, kuş gibi çalışmaları görünce çok dikkatlerini çekiyor ve kendileri de yapmak istiyor; zaten amacımız da onların dikkatini çekerek psikomotor ve bilişsel davranışının gelişmesine katkı sağlamak; bizler için de iş birliği ve dayanışma duygularımızı pekiştiren verimli BİR çalışma oldu. Alana dair bilgimiz arttı.’’ sözleriyle duygularını ifade etti.

Gençler Origami Sergisi Açtı 05

Origami sergisinin açılışını ise Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu yaptı.

Gençler Origami Sergisi Açtı 06

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü