Gençler Amasya Üniversitesine Hoş Geldiniz

2017-LYS tercih sonuçları açıklandı. Üniversitemize kayıt hakkı kazanan binlerce gençle buluşmamıza sayılı günler kaldı.

Sonuçların açıklanması üzerine bir açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; binlerce genci lisans eğitimleri boyunca Amasya’da ve Amasya Üniversitesinde ağırlamaktan dolayı çok mutlu olacaklarını dile getirdi.

Kayıt hakkı kazanan öğrencilerinin geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da büyük bir oranının Amasya dışından olmasını beklediklerini kaydeden Orbay; “Üniversitemiz yapılan çalışmalarla akademik ve fiziksel anlamda hızla büyümeye devam ediyor. Bu büyüme, tanınırlık seviyemize de olumlu olarak yansıyor. Yurdun dört bir köşesinden tercih edilmemizde yaptığımız tanıtıcı faaliyetler, yerel ve ulusal düzeyde görsel ve yazılı basında yapılan haberler, üretilen projeler, yurt dışı bağlantılarının ve mezun olan öğrencilerin aday öğrencilere memnuniyet taşıyan geri bildirimlerinin çok büyük katkısı oldu. Bunların yanı sıra şehrimizin yaşanılabilirlik seviyesindeki artış gençlerimizi ve ailelerini etkilediği kanaatindeyim.'' dedi.

Amasya’nın pek çok medeniyete beşiklik etmiş, tarihin her döneminde kültür, sanat ve bilimsel faaliyetleriyle öne çıkmış uygarlık merkezi bir şehir olduğunu dile getiren Orbay; Selçuklu'dan, Osmanlı'ya; Osmalı’dan Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda toparlanmanın sağlandığı ve milli mücadele hamurunun yoğrulduğu yerin de yine Amasya olduğunu söyledi.

Orbay sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Tarihten devralınan bu mirasın ve gücün; kuşaktan kuşağa daha da güçlendirilmiş olarak aktarılmasından birinci derecede sorumlu kurumların başında ‘İdeal Üniversiteler' gelmektedir. Çünkü tarihin her döneminde ideal üniversiteler, toplumların önünü açan, onların ufuk çizgilerini belirleyen, öncelikli olarak bulundukları bölge insanına ve ülkeye; evrensel anlamda ise tüm insanlığa artı değer katmak için bilimsel veriler ışığında çalışan en seçkin eğitim kurumları olmuşlardır.

Bugün de Amasya Üniversitesi, ülkemizin çağdaş, dünyada öncü ve önder olması için, araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek, ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıda bulunacak, aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu yolda hiçbir mazeretin ardına sığınmadan, ilk günkü azim ve coşkumuzla hedeflerimize ulaşmak için hep birlikte çalışacağız.

Sevgili Gençler, bu yolculukta sizleri de Amasya Üniversitesi ailesinin bir ferdi olarak aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Şehzadeler Şehri'ne hoş geldiniz. En iyi dilek, sevgi ve saygılarımla...''

Bizi Facebook  da takip edin...

Bizi Twitter da takip edin...

Amasya Üniversitesi Youtube Kanalı...

akademik yıl

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü