Ermeni İddiaları Propagandasında Algı Yönetimi

Tarih Kulübü tarafından ‘Ermeni İddialarının Propagandasında Algılama Yönetimi İçin Kullanılan Materyaller: Göç ve Göçmen Anıları’ başlıklı bir konferans düzenlendi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Birsen Karaca’nın sunumuyla gerçekleşen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, personelimiz ve öğrenciler katıldı.

Osmanlı Devleti’nin yıkılma döneminde bir Ermeni sorunu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Birsen Karaca, “Aynı sorun Türkiye Cumhuriyeti’nin gündeminden de hiç düşmüyor. 1991 yılında Ermenistan bağımsız bir devlet olarak uluslararası arenaya çıktığı zaman, beklentim, Ermenistan Cumhuriyetinin tüm kurum ve kuruluşlarıyla Türk-Ermeni ilişkilerini açmaza sürükleyen soykırım iddialarını üreten grupları kontrolü altına alabileceği yönündeydi. Oysa reel yaşamda tam tersi bir tabloyu izlerken buldum kendimi.’’ ifadelerini kullanan Dr. Karaca, aynı paradoksun Ermeni iddialarının propagandası için yapılan algılama yönetimi sürecinde de yaşandığını sözlerine ekledi.

Soykırım iddiaları için kamuoyu oluşturmak amacıyla da Sevk ve İskân Kanunu kapsamında yaşanan göçlerden öyküler çıkartıldığını ifade eden Karaca; ‘’Öyle ki ekonomik, eğitim ve başka amaçlarla yapılan göçler de soykırım iddialarının propagandası için kullanılmaya başlandı.’’ dedi. Prof. Dr. Karaca izleyicilerden gelen soruları da cevaplandırdı.

Program sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat, Prof. Dr.  Karaca’ya katkılarından dolayı teşekkür ederek ‘fidan dikme sertifikası’  takdim etti.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü