Dünya Mirası: Galapagoslar

Dünya Mirası: Galapagoslar başlıklı program, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Ahmet Dursun’un sunumuyla İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Birçok canlı türünün yaşadığı ve ekologlar için büyük önem taşıyan Galapogos Adaları’na yaptığı ziyaret ve burada yaptığı incelemeyi dinleyicilerle paylaşan Doç. Dr. Dursun adaların volkanik patlamalar sonucu oluştuğunu belirtti.

Dünya Mirası: Galapagoslar 03

Doç. Dr. Dursun; Galapagos Adaları’nın günümüzde Ekvador'a ait olduğunu, Güney Amerika kıtasının yaklaşık bin kilometre açıklarında, Pasifik Okyanusu’nda yer aldığını belirtti, Galapagos Adaları’nın Nazca plakası üzerinde bulunduğunu ve bu plakanın yılda dokuz santimetre doğu yönünde hareket ettiğini, Galapagos Adaları‘ndan ilk oluşan San Cristobal ve Espanola adalarının 3-4 milyon yaşında olmasına rağmen, diğer adalarla karşılaştırıldıklarında daha genç oldukları kaydetti

Güneyden gelen Humbolt soğuk su akıntısının, kuzeyden ve batıdan gelen sıcak su akıntıları ile kesişmesi sonucu Galapagos Adaları’nın kıyılarında ikliminin dengelediğini söyleyen Dursun; bu durumun adalar için eşsiz bir mikroklima oluşturarak Galapagos faunasını ve florasını şekillendirdiğini belirtti. 

On üç büyük ada, üç küçük ada ve yüz civarında küçük adacıktan oluşan Galapagoslarda 30 bin civarında insan yaşadığını kaydeden Dursun; adaların, 1978 yılında UNESCO tarafından insanlığın ortak değeri olarak kabul gördüğünü ve korumaya alındığını da sözlerine ekledi.

Dünya Mirası: Galapagoslar 01

Günümüzde Galapagosların çok tanınmasının nedeninin ise, Charles Darwin’in 1835 yılında bu adalara yaptığı ziyaret olduğunu belirten Dursun; Darwin’in adalarda araştırmalar yaptığını söyledi.

Darwin’in Galapagos Adaları’nda günlüğüne yazdığı satırları da dinleyicilerle paylaşan Dursun; günlükte “Bu adada bir masumiyet, zamanın ötesinde saf bir nitelik vardı. Burada doğa kendisiyle uyum içindeydi. Tek davetsiz misafir ise insandı. O büyük gerçeğe, dünyada yeni canlıların ilk ortaya çıkması olgusuna –bilinmezlerin en bilinmezine- zaman ve mekân bakımından, burada oldukça yakınız.” satırlarının yazdığını paylaştı.

Doç. Dr. Dursun; 1830’lu yıllarda bile bu adalara her yıl çoğunluğu Amerikan bandıralı yetmiş seksen balina gemisinin ikmal için geldiğini, adalardan tatlısu temin ettiklerini ve taze et ihtiyaçları için kaplumbağa yakaladıklarını, bu nedenle Galapagos'ta yaşayan dev kaplumbağalardan en az dört türün neslinin sona erdiğini açıkladı. 1960'lı yıllarda Galapagos kaplumbağalarının sayısının 15 bireye kadar düştüğünü, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kaplumbağaların sayısının Darwin Araştırma İstasyonu’nun çalışmaları ile yeniden bin 500'ün üzerine çıkarmayı başardıklarını kaydetti.

Dünya Mirası: Galapagoslar 02

Galapagos Adaları faunasıyla ilgili geniş bilginin verildiği programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal’ın yanı sıra öğrenciler de katıldı.   

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü