Darbeleri Batılılar Planlar Yerli İşbirlikçiler Uygular!

Üniversitemiz kulüplerinden ADEM (Akademik Düşünce Eğitim ve Medeniyet Topluluğu) Genç Memur-Sen Amasya İl Temsilciliği iş birliğiyle 28 Şubat Darbelerin Anatomisi adlı bir program düzenlendi. Sakarya Üniversitesinden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı program Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ünek’in yanı sıra kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

Darbeleri Batılılar Planlar Yerli İşbirlikçiler Uygular! 1

Darbelerin tümünün Batılı güçlerin tezgâhı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sofuoğlu darbe planlayıcılarının köklerinin dışarda; fakat uygulayıcılarının içeride olduğunu kaydetti. Türkiye’nin darbelerden çok çektiğini söyleyen Sofuoğlu; darbe süreçlerinde her zaman mazlumlara eziyet edilip, mağdur edildiklerini ifade etti. Sofuoğlu; ‘’Darbeler, Batılılar tarafından kaynak zengini ülkelerin kaynaklarını kendi ülkelerinin çıkarları uyarınca kullanmamaları için yapılır. Kaynak zengini ülkeler güçlenirlerse Batılılar bir daha oraları sömüremezler. Kendilerine bir de yerli işbirlikçi bulurlar. Her darbeye de farklı bir siyasi söylem bulurlar; bu bazen irtica tehdidi olur bazen de demokrasi olur.’’ ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’un faktörlerinden FETÖ'nün 28 Şubat'ın da ana aktörlerinden birisi olduğunu söyleyen Sofuoğlu, "28 Şubat’ta bir hayat tarzı dayatmasıyla karşı karşıya kaldık. Bunu inşa eden, bunlara akıl veren FETÖ'ydü. Yani FETÖ akıl veriyor, dinamik güçler bunları icraya sokuyordu. FETÖ o sırada başörtüsü yasağını uygulamak isteyenlere nefes aldırdı ve 'başörtüsü teferruattır’ dedi. Aynısını Mavi Marmara’da da yaptı, İsrail ile aynı doğrultuda açıklamalar yaptı." dedi.

Darbeleri Batılılar Planlar Yerli İşbirlikçiler Uygular! 2

Batılıların ve yerli işbirlikçilerinin bütün meselesinin Akdeniz ve Mezopotamya’nın doğal zenginliklerini ele geçirmek olduğunu söyleyen Sofuoğlu, ‘’Bu amaçlarına ulaşmak için birçok yolu denediler. Bu tür teşebbüsler başarılı olamayınca 15 Temmuz'da Erdoğan'ı tamamıyla ortadan kaldırmak istediler." cümlelerini kaydetti.

Darbecilerle halkın sandıkta hesaplaştığını söyleyen Sofuoğlu; darbeye maruz kalan siyasetçilerin oylarını katlayarak yeniden iktidara taşındığını belirtti. Sofuoğlu; ‘’Bu millet bin yıl sürecek denilen 28 Şubatları oylarıyla sandığa gömdü. Rüyamızda bile görmek istemeyeceğimiz 28 Şubat denilen o ahlaksız darbe gibi bundan sonra hiç kimse milletimiz üzerinde canlı ameliyat yapmaya kalkmasın. 28 Şubatları unutmamamız, unutturmamamız gerekir.’’ dedi.

İktidarların sandıkla gelip sandıkla gideceklerini belirten Sofuoğlu; ‘’Beğenmediğimiz bir iktidar olsa bile şiddete başvurmayacağız, meşru seçimlere, halka sandığa güveneceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

Yeni işbirlikçilerle yapılan darbelerin Türkiye’nin ilerlemesini önlemek için yapılan hamleler olduğunu belirten Sofuoğlu; ‘’Ülkemizin kaynaklarını kullanırsak güçleniriz. Kimse endişe etmesin, bundan sonraki yıllar, bugünden daha güzel olacak. Artık bu ülkenin zengin kaynaklarını biz kullanıyoruz.’’ sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Darbeleri Batılılar Planlar Yerli İşbirlikçiler Uygular! 3

Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay Sofuoğlu’na katkılarından dolayı teşekkür ederek ‘fidan dikme sertifikası’ takdim etti.

Darbeleri Batılılar Planlar Yerli İşbirlikçiler Uygular! 4

 Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü