Bilimsel Yayın Çalışması

Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneğinin düzenlediği “27. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi” Türk Nefroloji Derneğinin 34. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Antalya’da yapılan kongrede üç kurs, bir uydu sempozyumu, bir konferans, iki interaktif oturum ve on bir panel düzenlendi.         

Kongreye davetli konuşmacı olarak katılan Hemşirelik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eylem Topbaş, 13. Periton Diyaliz Hemşireliği Kursunda “Yeterlilik ve Komplikasyonlar” oturumunda “Enfeksiyöz Komplikasyonların Önlenmesinde Kılavuz Önerileri” adlı konuşma yaptı. Topbaş, konuşmasında peritonit ve kateterle ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde; metaanaliz ve randomize kontrollü çalışma sonuçlarına dayanarak yapılması gerekenleri ve kanıt düzeylerini belirtmiş, hemşire ve hekimlerin dikkat etmesi gereken noktalara değindi. Çok sayıda katılımcının izlediği konuşma izleyicilerden büyük ilgi ve beğeni gördü.       

Kongrenin ana teması 'başarılı periton diyaliz, hemodiyaliz ve transplantasyon tedavisi ve bakımının uygulanması' olan kongrede; acil diyaliz endikasyonunda başarının arttırılması, kılavuzların eşliğinde diyaliz tedavisinin yönetimi, sağlıklı yaşam biçimi için sağlıklı böbrek, kronik böbrek hastalığı, sağlıkta teknolojik yenilikler, zor hastaya yaklaşım, ekip ruhu, nefrotoksite gibi birçok konu Türkiye ve yurt dışından değişik ülkelerden hemşirelik alanında uzman konuşmacı ve katılımcılarla birlikte işlendi.

Türk ve yabancı katılımcılarının hazır bulunduğu açılış töreninde Türk Nefroloji, Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Dernek Başkanı Uzman Hemşire Ayten Karakoç; Yrd.Doç.Dr. Eylem Topbaş’ın bu yıl dernek tarafından basılan “Peritonit ve Kateter İle İlişkili Enfeksiyonların Önlenmesinde ve Tedavisinde Kılavuzların Önerileri” kitabının tanıtımını yaptı. Karakoç; bu kitabın periton diyaliz hemşirelerin verdiği bakıma büyük katkı sağlayacağına inandığını belirterek Topbaş’a teşekkürlerini etti.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü