Basın Çalışanlarını Üniversitemizde Ağırladık

Amasya'da çalışan basın emekçileri "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla düzenlenen kahvaltılı toplantıda üniversitemize konuk oldular. Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Telhat Özdoğan, Prof. Dr. Kemal Polat, Sosyal Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Cengiz Yıldırım, Genel Sekreter Yardımcımız Çetin Alparslan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlü Timur Yılmaz ve birim personeli de katıldı.

Kahvaltı Programını Aşçılık Öğrencilerimiz Hazırladı

Basın Emekçilerini Üniversitemizde Ağırladık 01

Kahvaltı programı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Uygulama Restoranında yapıldı. Aşçılık programı öğrencilerimiz tarafından hazırlanan kahvaltı menüsünün servisi de öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirildi.

Program başlamadan Rektörümüz Orbay; Aşçılık programı öğrencilerine ve hocalarına teşekkür etti. Orbay basın mensuplarına yönelik konuşmasında üniversitemizde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi vererek Amasya Üniversitesinin akademik, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinin kamuoyuna duyurulmasına verdikleri desteklerden dolayı kendilerine teşekkür etti.

Orbay, ‘’Bugün sizleri Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı uygulama restorandı ve kafeteryasında misafir ediyoruz. Burada hizmet veren öğrenciler Aşçılık programında eğitim alan öğrencilerimiz. Ama rehberliğini hocalarımız yapıyor. Bu vesileyle bu ortamın oluşturulmasında emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Basın Emekçilerini Üniversitemizde Ağırladık 02

Gönüllü Olarak Kalite Komisyonunu Üniversitemize Davet Ettik

Üniversitemizde akademik anlamda pek çok şeyin yerine oturduğunu belirten Orbay; ‘’Türkiye’deki yükseköğretimin gelişim ve dönüşümüne ayak uydurduğumuzu düşünüyoruz. Bu yıl bizim için önemliydi; çünkü YÖK tarafından bağımsız olarak kurulan Kalite Kurulu Dış Değerlendirme Komisyonunu üniversitemize davet ettik ve kendimize dışardan bir gözle bakmak istedik. Çünkü Kurulun yapacağı değerlendirmenin bizleri daha ileri bir noktaya taşıyacağının bilincindeydik.

Kalite Kurulu üniversiteleri gönüllük esasına göre çalışmalarına dahil ederek ‘üniversiteler ne yapıyor, nasıl yapıyor, niçin yapıyor, kimle yapıyor, bölgesinde nasıl bir üniversite, ülkedeki, dünyadaki üniversiteleri takip etme noktasında ne durumda’ gibi soruların cevabını arıyor.  

Bizim üniversitemizde de bu soruların cevabını arayan Kurul, üç farklı zaman diliminde öğrencilerimizle, akademik ve idari personelle, şehirdeki birinci derecedeki sivil toplum örgütü temsilcileriyle ve tüm paydaşlarla görüşmeler yaptı.

Kurulun raporu kısa bir zaman içinde çıkacak. Amasya Üniversitesinde Dış Değerlendirme heyetinin görmüş olduğu güçlü yanlar, zayıf yanlar, tehditler ve fırsatlar rapor halinde sunulacak ve YÖK’ün sitesinde yayınlanacak; biz de bunları sizlerle paylaşacağız.’’ bilgisini verdi.

Basın Emekçilerini Üniversitemizde Ağırladık 03

İstihdam Odaklı Büyümeye Devam Ediyoruz

Amasya Üniversitesinin öğrenci yoğunluğunu artırmaktan ziyade birincil hedefinin istihdam odaklı bölümler açarak büyümek olduğunu kaydeden Orbay; bu bağlamda 2018 yılı içerisinde Yabancı Diller Yüksekokulunun kurulduğunu; Mütercim Tercümanlık İngilizce Programına öğrenci alındığını hedeflerinde Arapça, Çince, Rusça’nın öğrenildiği programlar açmak olduğunu kaydetti. Orbay bu gelişmelere ek olarak bölgedeki yabancı diller noktasında ilk yüksek lisans programının onayını da aldıklarını açıkladı.

Orbay şöyle devam etti:

‘’Üniversitemizde yüksekokullarımız belli bir olgunluğa ulaştı, bu olgunluğa ulaşırken istihdam odaklı olmaları hedefimizdi. Burada da bunun bir örneğini görüyoruz. Aşçılık programımız birinci ve ikinci öğretim olarak tam dolu olarak eğitim öğretime devam ediyor. Üniversitemizin tamamı doluluk oranında iyi bir noktada. Bölgenin ülkenin ihtiyaçlarını gözeterek istihdam odaklı büyümeyi hedefliyoruz.’’

Amasya Bir Bilim Merkezi Olmalı

Amasya’yı bir kongre şehri yapmak hedeflerinin sürdüğünü açıklayan Orbay; bu bağlamda üniversitemiz çatısı altında 2019 yılı içerisinde birçok kongre, sempozyum gibi bilimsel etkinlik düzenleneceğini ifade ederek ev sahipliği yapacağımız bazı sempozyumlardan örnek verdi.

Amasya Üniversitesi olarak 2019 yılı içerisinde onun üzerinde ulusal ve uluslararası sempozyuma ev sahipliği yapacağımızı belirten Orbay; ‘’Bunlardan birisi olan cumhuriyetin hamurunun yoğrulduğu bu kadim şehirde 9. Uluslararası Atatürk Kongresine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşayacağız. Kongreyi 12-15 Kasım’da Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi iş birliğiyle gerçekleştireceğiz.

Yine 2-4 Mayıs’ta önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacağız. TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) iş birliğiyle yapacağımız TESNAT 2019 başlıklı sempozyuma Rusya’dan, İran’dan, Fransa’dan, Amerika’dan bilim insanları katılarak nükleer enerjiyi eğrisiyle doğrusuyla bilimsel bir platformda tartışacaklar.

Türk Dünyası Basın Sempozyumu; Sağlık, Toplum, Kültür Sempozyumu; Ekonomi, Toplum, Kültür Sempozyumu da bu yıl içerisinde uluslararası katılımla yapacağımız sempozyumlardan birkaçı.  Biz Amasya’nın bilimsel, sportif, kültürel faaliyetlerde bir marka ve odak noktası olmasını istiyoruz. Amasya’ya dışardan gelen akademisyenlerin hem şehrimizi tanımalarını hem de şehrimizde bilimsel etkinlik alanının genişletilmesini istiyoruz. Bu konuda yapmış olduğumuz faaliyetleri ulusal ve uluslararası boyuta taşınması noktasında da desteklerinizi dün olduğu gibi bugünde göstereceğinize inanıyoruz.’’ cümlelerini kaydetti.

Her Zaman İletişime Açık Olduk

2019 yılının başı olması dolayısıyla basın mensuplarının yeni yılını da kutlayan Orbay; ‘’Yerelde çalışmanın zorluklarını biliyoruz; ama ulvi bir görev yaptığınızın da farkındayız Bazen yazdıklarınız konunun muhatapları tarafından hoş karşılanmayabiliyor, eleştirilebiliyorsunuz; zira herkes olayı kendi dünyasından görmek istiyor. Ama basın mensuplarının temel görevi tarafsız bir şekilde olayları objektif olarak kamuoyuyla paylaşmaktır. Bizler de Amasya Üniversitesi olarak her zaman iletişime açık olduk. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Şube Müdürü Timur Yılmaz vasıtasıyla sizlerle sık sık irtibata geçiyoruz. Ulaşma noktasında bir problemiz varsa mutlaka söyleminizi istiyorum. Üniversitemizin faaliyetleri noktasında göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyor, başarılı bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

Basın Emekçilerini Üniversitemizde Ağırladık 04

Toplantının ardından Rektörümüz Orbay gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Program günün anısına hatıra fotoğrafı çektirmeyle son buldu.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü