Bağımlılık En Büyük Hastalıktır

AÜSSAM (Amasya Üniversitesi Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi)’da “Sağlık Olsun; Sağlıklı Bir Nesil İçin Uyuşturucuya Hayır” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Arslan Say’ın konuşmacı olarak katıldığı programda uyuşturucu bağımlılığı hakkında bilgi verilerek; uyuşturucu bağımlılığının kişilere ve topluma verdiği zarar anlatıldı.

Bağımlılık En Büyük Hastalıktır 1

İnsanlığın haşhaştan üretilen uyuşturucu madde ile binlerce yıl önce tanıştığını söyleyen Say; bu maddenin ilk önce masum bir sakinleştirici zannedildiğini, fakat tarihî süreçte çok büyük zararlarının görüldüğünü kaydetti. Say; ‘’Adım adım etkisini ve zararını artıran uyuşturucular ilaç olma kisvesinin altında pek çok toplumun perişan olmasına neden oldu. Git gide etkisini artıran uyuşturucu maddelerin zararı ispatlandıktan sonra yasaklanması ise onun kanun dışı kişilerce pazarlanmasına neden oldu. Bugün de bu maddeler ad ve şekil değiştirerek kanunsuz bir şekilde satılmaktadır ve insanlığı tehdit etmektedir. Özellikle son dönemde çıkan eroin, kokain, bonzai gibi uyuşturucuların bir dozdan sonra dahi bağımlı yaptığını ve kesin ölüme sürüklediğini pek çok kişi bilmemektedir.’’ dedi.

Bağımlılık En Büyük Hastalıktır 2

Çocuklar ve gençlerin uyuşturucu ile ilk tanışmalarının genellikle arkadaş çevresiyle birlikte olduğunu hatırlatan Say; “Gençler, çoğunlukla denerim, istediğim zaman bırakırım mantığı ile uyuşturucu maddeyi kullanmaya başlıyorlar. Çocuklara ve gençlere tavsiyemiz uyuşturucuyu birkaç kez bile denediyseniz, uyuşturucu almadığınız zamanlar da yoksunluk hissi yaşıyorsanız lütfen bu durumu ailenize anlatın. Bir çocuğun bir gencin ruhsal, fiziksel yatkınlığına göre uyuşturucu bağımlısı olması günler bazen saatler içerisinde bile olabilir. Ancak tedavi sosyal, psikolojik, ekonomik çöküntülerle birlikte onlarca yıl sürebilir.” cümlelerini kaydetti.

AÜSSAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu, katkılarından dolayı Arslan Say’a teşekkür ederek gençleri ve halkı bilgilendirmek adına yapılan bilinçlendirme toplantılarının devam edeceğini söyledi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü