Aşçılık Programı Dünya Şampiyonu

Aşçılık Programı öğrencilerimiz Bolu’da bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Uluslararası İzzet Baysal Uluslararası Mutfak Günleri” yemek yarışmasında üniversitelerarası en iyi ekip dalında altın madalya ve birincilik kupasını alarak büyük bir başarıya imza attılar. Dünya Şefler Birliği (WACS) Başkanı Thomas Andreas Gugler başkanlığında yurt dışından gelen otuz altı jüri üyesinin değerlendirici olarak katıldığı programa altı farklı ülkeden 450 aşçı katıldı.

aşçılık

Öğrencilerimiz aynı zamanda Grand Prix Kapalı Kutu kategorisinde gümüş madalya ve ikincilik kupası ve bireysel olarak 3 altın 6 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 14 madalya alarak üniversitemizi uluslararası düzeyde en iyi şekilde temsil ettiler.

aşçılık1

Bu tarihi başarıyı bize yaşatan başta emeği geçen hocalarımız olmak üzere Aşçılık Programı öğrencilerimizden Can Deniz, Momen Abughareebeh, Cemal BülbüL, Onur Türkmen, Berke Demir, Fevzullah Çiçek, Nuri Can Şaşmaz, Rıza Duran, Melih Metin Arslan ve Serkan Furkan Akal’ a teşekkür eder başarılarının devamını dileriz.

aşçılık4

Ödüllü öğrencilerimiz Rektörümüzü ziyaret etti.

 

 

 

Amasya Üniversitesi

 Basın yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü