Amasya KETEM Sizleri Bekliyor

Her türlü hastalık konusunda erken teşhisin önemi yadsınamaz. Bunu öngörerek ülkemizde ücretsiz ve randevusuz tarama programları yürüten KETEM hakkında Amasya Üniversitesi olarak sizleri bilgilendirmek istedik.

Açılımı, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi olan KETEM’ler 'Erken Teşhis Hayat Kurtarır' sloganıyla yola çıkarak meme, serviks (rahimağzı) ve koloraktal kanserlerle ilgili tarama programları yürütmekte.

2008 yılı itibariyle yurdumuzun 81 ilinde KETEM’ler kurulmuş olup onlardan birisi de Amasya Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Amasya KETEM.

Kadın Personelimiz Bilgilendirildi

Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonunda yapılan toplantıda kadın personelimizin de katılımıyla Amasya KETEM’den, Sorumlu Hekim Mine Yurdakul bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

Yurdakul'un kanser ve erken teşhisin önemi ile ilgili bilgi verdiği toplantıya personelimiz de sorularıyla katıldı. Hekim Yurdakul, ’Geç Kalma Sağlıklı Kal’ prensibini hatırlatarak erken teşhisin hayat kurtardığının altını önemle çizdi.

Kadın personelimizin katılımı dolayısıyla öncelikle meme ve rahim ağzı kanserinden bahseden Yurdakul, kadınlarda en sık görülen meme kanserinin teşhisinde kullanılan mamografi ve rahim ağzı hakkında bilgi vermesi için yapılan kadınlara özel bir test olan simir (smear) testini yaptırmak üzere Amasyalı kadınları KETEM’e davet etti.

Amasya KETEM Sizleri Bekliyor

Erken teşhisin tedavinin başarılı olması için atılan ilk ve en önemli adım olduğunu belirten Yurdakul; şu bilgileri verdi:

Kanser Taramalarımı Neden Yaptırmalıyım?

Kanser taraması, kanser belirtisi ve şikâyeti olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuvar işlemlerini içermektedir. Bazı tarama ve uygulamalarıyla kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte ve daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Kanser Taramalarımı Ne Zaman Yaptırabilirim?

-          Rahim ağzı kanser taraması 30 yaşından itibaren her 5 yılda bir,

-          Meme kanseri taraması 40 yaşından itibaren her 2 yılda bir,

-          Kolon kanseri taraması 50 yaşından itibaren her 2 yılda bir yapılmalıdır.

Kanser Taramalarımı Nerede Yaptırabilirim?

Kanser taramalarını KETEM’lerde veya aile hekiminize başvurarak ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Kanseri Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

-          Sigara Kullanmayın.

-          Sağlıklı ve dengeli beslenin.

-          Sağlıklı vücut ağırlığına sahip olun.

-          Pasif sigara içiciliğinden uzak durun.

-          Kanser taramalarınızı yaptırın

-        Ultraviyole radyasyondan (solaryumdan ve güneş ışınlarının zararlı olduğu saatlerde    güneşlenmekten) uzak durun.

-          Fiziksel olarak aktif olun.

 

Amasya KETEM

Adres: Eski Kadın Doğum Hastanesi

Tel : 0 358 218 99 93

Ayrıntılı bilgi için;

www.kanser.gov.tr

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü