9. Uluslararası Atatürk Kongresi Sona Erdi

01 (3)

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi ile Amasya Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen 9. Uluslararası Atatürk Kongresi sona erdi.

Millî Mücadele'nin ve Amasya Tamimi'nin 100. yılı dolayısıyla açılışı Saraydüzü Kışla Binası Millî Mücadele ve Kongre Merkezi'nde yapılan kongre, Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde 3 gün boyunca devam etti. Kongrede Atatürk döneminden bugüne kadar birçok konuda yaklaşık 120 bildiri sunulup tartışıldı.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, “Millî Mücadele'nin ve Amasya Tamimi'nin 100. yılında 9. Uluslararası Atatürk Kongresi'nin Amasya'da yapılmasından büyük onur duyduğunu söyledi. Elmacı; Sempozyumlar şeklindeki tartışmalarda çok kıymetli bilgiler ortaya çıktığını ve bu bildirilerden bir kısmının komşu ülkelerden katılan bilim adamları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Kongrede Atatürk dönemi ve ülkemizle ilgili yeni bilgiler üretildiğini, bunların yaygınlaştırılması konusunda kararlar alındığını ve Cumhuriyetimizin 100. yılında da 10. Uluslararası Atatürk Kongresinin gerçekleştirileceğini belirtti.

Kongrenin sonunda Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı tarafından katılımcılara belge verildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü