Uluslararası Toplum, Kültür ve Ekonomi Sempozyumunun Açılışı Gerçekleştirildi

Üniversitemizce ev sahipliğinde organize edilen Uluslararası Ekonomi, Toplum ve Kültür Sempozyumu başladı. Üniversitemiz Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, kamu kurum kuruluş amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve ülkemizden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen bilim insanları katıldı.

6

Sempozyum açılış programında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ‘Osmanlı’dan Günümüze Türkiye’nin Son İki Yüz Yıllık Ekonomik Büyüme ve Kalkınma Serüveni’ başlıklı bir sunum ve Belgrad Üniversitesinden Doç. Dr. Naka Nikšić bir piyano resitali sergiledi.

5 (1)

Ekonomik ve Kültürel Gelişme Eşdeğer Yürümeli

Konukları ‘Tarih ve medeniyet şehri Amasya’ya hoş geldiniz’ diyerek selamlayan Rektörümüz Orbay; yaptığı konuşmasında üniversitemizin 2019 yılı içerisinde on iki bilimsel toplantıya ev sahipliği yapacağını açıkladı. Orbay yapılacak etkinliklere Amasya Valiliği, belediyesi başta olmak üzere tüm yerel yönetim unsurlarının destek aldıklarını kaydetti.

8

Bu etkinliklerden örnekler veren Orbay; ‘’Cumhuriyetin hamurunun yoğrulduğu bu kadim şehirde 9. Uluslararası Atatürk Kongresine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşayacağız. Kongreyi 12-15 Kasım’da Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi iş birliğiyle gerçekleştireceğiz. Yine 2-4 Mayıs’ta önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacağız. TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) iş birliğiyle yapacağımız TESNAT 2019 başlıklı sempozyuma Rusya’dan, İran’dan, Fransa’dan, Amerika’dan bilim insanları katılarak nükleer enerjiyi eğrisiyle doğrusuyla bilimsel bir platformda tartışacaklar. Türk Dünyası Basın Sempozyumu bu yıl içerisinde uluslararası katılımla yapacağımız sempozyumlardan birkaçı.  Biz Amasya’nın bilimsel, sportif, kültürel faaliyetlerde bir marka ve odak noktası olmasını istiyoruz. Amasya’ya dışardan gelen akademisyenlerin hem şehrimizi tanımalarını hem de şehrimizde bilimsel etkinlik alanının genişletilmesini istiyoruz.’’ cümlelerini kaydetti.

Sempozyum kapsamında ülkemizdeki, bölgedeki ve dünyadaki ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmelerin bilimsel bir zeminde tartışılacağını kaydeden Orbay; kültürel ve ekonomik gelişmenin aynı paralelde gitmesinin önemli olduğuna dikkat çekti. Bu gelişmelerin eşdeğer şekilde yürümediği durumlarda milletleri millet yapan değerlerden kopmalar olduğunu söyleyen Orbay; ‘’Arzumuz odur ki Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik büyümesinin kültürel, milli ve eğitimsel hamlelerle güçlendirilerek dünü unutmadan, bugünü anlayarak, geleceği yorumlayarak bir ufuk çizmesidir.  Bu bağlamda üniversiteler çatısı altında bu ve buna benzer etkinliklere önemli görevler düşmektedir.’’ dedi. 

Akademik Etkinlikler İlimize Vizyon Katıyor

9

Vali Dr. Osman Varol yaptığı açılış konuşmasında üniversitemiz öncülüğünde Amasya’da her yıl çok önemli akademik etkinlikler yapıldığını belirtti.  Bu çalışmaların ilimize vizyon kattığına ve ilimizin tanıtımına önemli fayda sağladığına işaret eden Vali Varol, etkinliklere Amasya Valiliği olarak destek vermekten her zaman mutluluk duyduklarını kaydetti.

Son 100 Yılda Tarih Sahnesinde Yokuz

Açılış konuşmalarının ardından sunumunu gerçekleştiren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut; tarih yapan bir medeniyetin çocukları olarak son yüz yılda Müslümanlar ve Türkler olarak tarih sahnesinde olunmadığını belirtti.

1 (5)

Prof. Dr. Bulut şöyle devam etti:

‘’Bizim bulunduğumuz coğrafya ‘bereketli hilal’ coğrafyasıdır. Burası Nil Havzası, Mezopotamya ve Anadolu’dan oluşur ve burası insanlık medeniyetinin başladığı yerdir. Burası MÖ.10 bininci yıllardan Avrupalıların dünyaya açılmaya başladığı dönemlere kadar medeniyetin, bilimin, teknolojinin, ekonominin bütün gelişmelerini merkezi olan bir coğrafyaydı. Tarihçilere göre Osmanlı’nın dünya ekonomisindeki rolünün 1500’lü yıllardan itibaren azaldığı tezi öne sürülür. Bize de böyle öğretildi. California ekolüne göre ise Avrupalıların Asya karşısında 1800’lü yıllara kadar bir üstünlüğünün olmadığı tezi öne sürülüyor.

California ekolünün tezi bu coğrafyada yaşayan çocuklar için önemlidir; zira bizlere farklı bir paradigma anlatıldığı için ciddi bir özgüven eksikliğimiz var, önce bunu çözmemiz gerekiyor. Yani Avrupa’nın 1800 yıllardan itibaren 150 yıllık bir üstünlüğü var. Devamında Çin ve Hindistan’ın yeniden yükselişi var.  Zihnimizdeki ‘Batı yapar, biz yapamayız, onlar üretir biz bakarız’ gibi düşünceleri silebilmek bakımından California ekolünün tezi önemli bir bilgidir.

3 (3)

Osmanlı, Türk tarihinde en uzun ömürlü Türk devlettir. Daha önemlisi de bunu modern dönemde başarılmış olmasıdır. Osmanlı bunu mal ve hizmet üretimi ve bütün insanların üretime dahil olmasıyla başardı. Yani bu devlet bilimde, teknolojide, ekonomide, tarımda, sanayide öyle bir sistem kurmuş ki bu sistemle hem Müslüman hem de gayrimüslim nüfusu memnun etmiştir.

İnsan odaklı ekonomi yapan Osmanlı’da ekonomik istikrar ise normal büyüme anlayışını kapsıyordu. Batı ise 18. yüzyıldan itibaren hız ve haz odaklı büyümeyi öncelikliyordu. Hızlı koşan insan sağına soluna bakmaz Osmanlı ise normal büyüyerek etrafındaki güzelliklerin de farkına varabiliyordu.

Osmanlı’nın vicdanı elverseydi Avrupa’nın sanayi devriminde kullandığı insanlık dışı metodları kullanarak çok daha hızlı sanayileşebilirdi; ama Osmanlı insan odaklı sanayi yaptı, vicdanı buna elvermezdi. Osmanlı’da rekabet birbirini boğmaya değil de kaliteye odaklanan bir sistemdi. 19 yüzyılda Avrupa’da binlerce dilenci varken Osmanlı’da sadece üç yüz dilenci kayıtlara geçiyor. Bunların içinde hiç Müslüman yok.’’

İpek Yolu’nun Yeniden Diriltilmesi Noktasında Önemli Çabalar Var

Türkiye’nin 21. yüzyılın ilk çeyreğinde bölgede yükselen bir güç olmaya doğru gittiğini kaydeden Bulut; İpek Yolu’nun diriltmesi noktasında Türkiye’nin de içinde olduğu önemli çabalar olduğunu kaydetti.

Müslüman dünyasının sahip olduğu olanakları doğru bir şekilde kullanabilirse tekrar İpek Yolu’na sahip olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Bulut; ‘’Nüfusumuz var, tarih ve medeniyet birikimimiz var, coğrafyamız müsait; başarmak için yapmamız gereken bütün bunların bir araya getirilmesi. Bunun için de AR-GE yapmak gerekiyor. Yani nüfusumuzu nitelikli beyinlerle donatma ve herkesin alanında en çok katkı sağlayacağı mesleklere buluşturmak gerekiyor. Burada üniversitelere büyük görevler düşüyor. Üniversite sanayi buluşması çok önemli, üniversite hocalarının araziye inmesi, AR-GE’ye yönelmesi gerekiyor. Her alanda katma değeri yükseltmek gerekiyor. Eğer bin yıllık kadim ilim, irfan, hoşgörü geleneğinin mirasını bu çocuklara aktarabilirsek; İslam’ın bir barış ve hoşgörü dini olduğunu anlatabilirsek; tarihiyle, toplumuyla ve dünya ile barışmış bir gençliği ön plana çıkarabilirsek hem ülkemiz hem İslam coğrafyası hem de dünya çok daha güzel günlere ulaşır.’’ sözleriyle sunumunu noktaladı.

2 (3)

Program sonunda Valimiz Dr. Osman Varol ve Rektörümüz Orbay; Prof. Dr. Bulut’a katkılarında dolayı teşekkür ederek fidan dikme sertifikası ve çiçek takdim ettiler.

Açılışın ardından program bilimsel toplantılarla devam etti.

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü