TBMM Başkanımızdan Ziyaret

‘Millî Mücadelenin ve Amasya Tamiminin 100. Yıl Dönümü Kutlamaları’ çerçevesinde Amasya’ya gelen ve üniversitemizin düzenlediği bir panele katılan TBMM Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop, Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Elmacı’yı ziyaret etti.

1 (3) (4) 

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; ‘’Bu yıl, vatanın işgal ve ilhakına karşı Samsun’dan başlayıp Amasya, Erzurum, Sivas uğraklarından geçen ve nihayet Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin ve yeni Türk devletinin kuruluşuyla neticelenen Millî Mücadelenin ve Amasya Tamiminin 100’üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Ve bu tarihî hadisenin en önemli aşamalarından birisi de burada, Amasya’da gerçekleşti. Bizler de bu vesileyle çok anlamalı bir tarihte buradayız.’’ dedi.

IMG_4942

IMG_4926

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Elmacı ise ‘’Amasya Tamimi, tarih sahnesinden silinmek istenen Türk milletinin, düşman işgaline karşı, birlik ve beraberlik içerisinde mücadele edeceğinin tüm dünyaya ilan edilmesidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Amasya’da ‘Milletimizin istikbalini, yine millettin azim ve kararı kurtaracaktır’ diyerek Millî Mücadelenin ruh ve şuurunu ortaya koymuştur. Aynı ruh ve şuurla Millî Mücadelemizin ve Amasya Tamiminin 100. yılını üniversitemizin de yer aldığı çeşitli etkinliklerle coşku içinde kutluyoruz. Bu anlamlı tarihte TBMM Başkanımızın Amasya Üniversitesine teşrifleri bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Kendilerine bu nazik ziyaretlerinden dolayı Amasya Üniversitesi ailesi adına teşekkür ediyorum.’’ dedi.

IMG_4900 (1)

Ziyaret günün anısına hediyeleşme merasiminin ardından son buldu.