Spor Psikologları Gençlerle Buluştu

Psikolojik Danışmalık ve Rehberlik Kulübü tarafından düzenlenen programda Arel Üniversitesinden Spor Psikoloğu Öğretim Görevlisi Burak Otyakmaz ile Medipol Üniversitesinden Öğretim Görevlisi Ezgi Eri konuşmacı olarak katıldı.

spor 1

Sporda ailenin etkisinin çok büyük olduğunu söyleyen Ezgi Eri; çocuğu etkileyen en önemli faktörün ebeveyn olduğunu kaydetti. Ebeveyn, antrenör ve sporcu uyumuna dikkat çeken Eri; sporcuya hedef belirleme, psikolojik destek, akademik destek, takımla iletişim gibi noktalarda destek olduklarını kaydetti.

spor 2

Spor Psikoloğu Burak Otyakmaz ise spor psikologlarının sporcunun ters giden durumlarda hızlı toparlanmalarına, motivasyonlarını artırmalarına, bir egzersiz programına uymalarına, sportif yaralanma sonrasında acılarını tolere edebilmelerine, fiziksel terapilerine bağlılıklarını artırmaya, spordan nasıl keyif alacaklarını öğretmeye, özsaygılarını geliştirmeye ve esenliklerini ve güvenliklerini sağlamalarına destek olduğunu belirtti.

spor 3

Spor ve performans psikolojisine yönelik olumsuz inançlar da olduğunu belirten Otyakmaz; bunların ‘Görüşme yaparsam hoca beni keser, boşa vakit kaybı, diğer oyuncular hasta olduğumu düşünür, ben profesyonelim bu genç oyuncular için gerekli, hiçbir işe yaramaz, benim mental bir problemim yok’  gibi inançlar olduğunu söyledi. Otyakmaz; sporcuların güvenini kazandıktan sonra bu olumsuzlukların ise sona erdiğini ifade etti.

Program sonunda Kulüp Akademik Danışmanı Öğretim Görevlisi Ayşegül Erçevik; Otyakmaz ve Eri’ye katkılarından dolayı teşekkür ederek fidan dikme sertifikası takdim etti.

 

    Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü