Güçlü Ülke ve Ekonomi İçin Bilgi Ekonomisine Geçmek Şart

Yeniler Kulübü organizasyonuyla Cumhurbaşkanlığı Bilim ve Teknoloji Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu'nu "Bilim ve Teknoloji Odaklı Türkiye" konulu bir konferans verdi. Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’ın yanı sıra çok sayıda kamu kurum kuruluş temsilcisi, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ülke olarak bilimde de çok güçlü olmamız gerektiğinin altını çizen Kavranoğlu, Türkiye'nin ekonomik olarak dünyada 18. sırada yer aldığına değinerek Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında dünyanın en büyük ekonomisine sahip ilk on ülke arasına girmenin de olduğunu söyledi.

Günümüzdeki güçlü ülke ve güçlü ekonomilerin ortak özelliğinin bilgi ekonomisine geçmiş olmaları olduğunu söyleyen Kavranoğlu; ‘’Bilimin yeri de üniversitelerdir. Siz gençlerin önümüzdeki yıllarda yapacağı çalışmalar Türkiye’nin dünyanın ekonomik sıralamasında nerelerde olacağını belirleyecek.’’ cümlelerini kaydetti.

Bilgi ekonomisinin önemine değinen Kavranoğlu; bilgi ekonomisinde öne çıkan unsurların ucuz işçilik, ucuz enerji ve ucuz hammadde olmadığını; bilimin, teknolojinin, bilginin baskın unsur olduğunu kaydetti. Kavranoğlu; ‘’Bilgi ekonomisine geçmiş ülkelerde çok iyi bir üniversite ve çok iyi bir eğitim ve insan kaynakları stratejisi vardır. Bu ülkelerde üniversiteler ve reel ekonomi iç içe ve bilgi toplumu olup bilgi ekonomisine geçmişlerdir. Özel sektör ve girişimciliğin önü açıktır. Gelişmiş bilgi ve iletişim sektörü vardır, devlet ekonomide oyuncu değil hakem konumundadır, bilim teknoloji politikalarını bürokrasi değil en üst siyasi irade belirler.’’ dedi.

Günümüzde artık bilim için bilim, üniversite içim üniversite yaklaşımı tamamen terk edildiğini belirten Kavranoğlu; ‘’Üniversiteler artık öncelikli olarak bilim yuvası olan, bilgi üreten, bilimsel araştırmalar yapılan, ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştiren, bilgi toplumuna geçişe liderlik eden, bilgi ekonomisi ve kalkınmanın lokomotifi olan öncü müesseseler haline gelmiştir. ‘’ ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin hedeflerinin büyük olduğunu ve bu hedefler doğrultusunda mücadele verdiklerini aktaran Kavranoğlu, 2023'e kadar en büyük hedeflerinin ise yılda 10 trilyon dolar milli gelir ve 500 milyar dolar ihracat ile 25 bin dolar kişi başına milli gelir olduğunu kaydetti. Kavranoğlu, konuşmaların ardından soruları yanıtladı. Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Koloğlu tarafından Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’na çiçek ve  fidan dikme sertifikası takdim edildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü