Gönüllü Elçiler Programı Yayınlandı

Üniversitemiz uluslararası öğrencilerinin yer aldığı ve TRT Haber'de ekrana gelen "Gönüllü Elçiler" programı yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde program ekibi üniversitemize bir ziyaret gerçekleştirerek uluslararası öğrencilerimizle buluşmuş, onların gözünden Türkiye ve Amasya’da üniversiteli olmak konusunu işlemişlerdi. Öğrencilerimiz program kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay ile de bir araya gelerek çeşitli etkinlikler gerçekleştirmişlerdi. Amasya'da ve üniversitemizde kendilerini evlerindeymiş gibi hissettiklerini söyleyen öğrencilerimiz Türkiye’yi uluslararası öğrencilere sundukları imkanlar ve Müslüman bir ülke olduğu için seçtiklerini ifade ettiler.

Gönüllü Elçiler Programı Yayınlandı 01

Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay ve Prof. Dr. Keziban Orbay’ı evlerine davet ederek ülkelerine özgü yemeklerden ikram eden gençler; ilk başlarda Amasya’ya alışamadıklarını ama kısa bir süre içinde üniversitemizin ve Amasyalı vatandaşların ilgisi sayesinde tüm zorlukları aştıklarını kaydettiler.

Amasya’nın kültürlerin ve şehirlerin kesiştiği bir noktada olduğunu söyleyen Orbay; ‘’Yirmi iki farklı ülkeden uluslararası öğrencimiz var. Yemen’den Kanada’ya, İran’a, Azerbaycan’a, Senegal’e kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilerimizi üniversitemizde ağırlıyoruz. Burada öğrenci sayısından çok ülke çeşitliliğini daha çok önemsiyoruz. Amasya tarih boyunca kültürlerin kesiştiği bir şehir olmuş; bu misyonunu bugün de devam ettiriyor. Kültürel etkileşimi çok önemsiyoruz. Uluslararası öğrencilerimizi aynı zamanda birer kültür elçisi olarak da görüyoruz. Amasya Üniversitesi uluslararası öğrencilerin tercih ettiği bir üniversite. Öğrencilerimiz almış oldukları eğitimi ileri seviyeye taşıma konusunda da çok gayretliler; biz de elimizden geldiğince onlara her konuda destek olmaya çalışıyoruz.’’ dedi.

Gönüllü Elçiler Programı Yayınlandı 02

Uluslararası öğrencilerimize eğitim öğretim verirken Amasya Üniversitesi personeli, öğrencilerinin ve Amasyalı vatandaşların da onlardan çok şey öğrendiğini kaydeden Orbay; ‘’Öğrencilerimizin gelmiş oldukları coğrafyaların kültürüne, gelenek ve göreneklerine tanık oluyoruz. Üniversite hayatının sadece Amasya ve Türkiye’den ibaret olmadığına şahit oluyoruz ve dünya için evrensel bir eğitimin gerekli olduğu fikrini uluslararası öğrencilerimiz vasıtasıyla öğreniyoruz.’’ cümlelerini kaydetti. 

Yurtdışına çıktığımızda en büyük ilgiyi Türkiye’de yükseköğretim okumuş gençlerden gördüklerini söyleyen Orbay; uluslararası gençlerin okurken ülkemizle kurdukları güzel bağları hayatları boyunca taşıdıklarını belirtti.

Gönüllü Elçiler Programı Yayınlandı 03

Rektörümüz Orbay ile bir de müsabaka gerçekleştiren Uluslararası Profesyonel Muay Thai Altın Kemer sahibi olan Türkmenistanlı öğrencimiz İlyas Kamalov, Türkiye’yi ve Amasya’yı çok sevdiğini söyledi. Eğitiminin iyi olduğunu düşündüğü için ülkemizi tercih ettiğini söyleyen Kamalov; okul dışında spor yaptığını ve aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla çalıştığını da sözlerine ekledi.

Kırgızistanlı öğrencimiz Kalygul Nurlan Kyzy; Türkiye’ye ilk geldiğinde çok zorlandığını, alışmakta güçlük çektiğini ve ailesini çok özlediğini söyledi. Öğrencimiz; kültürel, yöresel ve dini olarak yakın bulduğu için ülkemizde okumayı seçtiğini ifade etti.

Bangladeşli öğrencimiz Mohommad Abu Musa ise Amasyalıların kendilerine çok iyi davrandığını ve komşularıyla çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunu söyledi.

Senegalli öğrencimiz Ahmet Dame Guaye Türkiye’ye ilk gelişinin Kurban Bayramı’na denk geldiğini ve ilk kez bir bayramı ailesinden uzakta geçirdiğini ifade ederek çok ağladığını söyledi. Öğrencimiz; ‘’Türkçe de bilmiyorduk; ama insanlar bize çok iyi davranıyordu. Mahalleli de beni çok seviyor, çocuklarla futbol oynuyorum. Akşam yemeğine çağırıyorlar.’’ sözleriyle duygularını ifade etti.

Gönüllü Elçiler Programı Yayınlandı 04

Somalili öğrencimiz Farhiya Hassan Mohamed ilk geldiğinde yemeklere alışmakta zorlandığını malzemelerin aynı ama kullanış tarzının farklı olduğunu söyleyerek kendi ülkelerinde çayı bile kakao ile kullandıklarını söyledi. Öğrencimiz; ‘’İlk geldiğimde sadece yumurta ve ekmek yiyordum; şimdi alıştım. Türk arkadaşlarım ve Amasyalılar bana çok içten davrandılar, her zaman yardım ettiler. Türklerin en sevdiğim tarafı mutluluğunu da üzüntünü de paylaşıyor olmaları.’’ dedi.

Üniversite öğrenci topluluklarında görev aldığını söyleyen öğrencimiz Gençlik Merkezinin de etkinliklerine katıldığını bu kapsamda gitar ve dikiş kurslarına katıldığını ve kendi makinesiyle kendi kıyafetlerini diktiğini söyledi.

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü