Geleceğin Mimarları Sahaya İndi

Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri için Stüdyo 4, Stüdyo 6 ve Kentsel Tasarım Atölyesi 2 dersleri kapsamında Muğla’nın Datça ilçesine teknik bir gezi düzenlendi. Gezide öğrencilere derslerin yürütücüsü olan Dr. Öğr. Üyesi Özlem Demir, Sanat Tarihçisi Dr. Öğr. Üyesi Fazilet Koçyiğit ve İdareci Fakülte Sekreteri Rana Ladikli eşlik etti.

Geleceğin Mimarları Sahaya İndi 01

Gezi kapsamında Stüdyo 6 dersi öğrencileri, Denizli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı, İmar Müdürü ve teknik elemanlarına Denizli ili merkezine ilişkin tasarımlarını ve Stüdyo 4 öğrencileri de Datça ilçesi İmar Müdürü ve teknik elemanlarına Datça ilçesine ilişkin tasarımlarını görseller ve maketlerle destekleyerek sundular.

Geleceğin Mimarları Sahaya İndi 02

Öğrencilerimizce yapılan sunumlar hem Denizli ili hem de Datça ilçesi belediye yetkilileri tarafından başarılı bulundu. Yetkililer, öğrencilerimizce ihtiyaca yönelik tasarımların üretilmesi durumunda bu tasarımların kente uygulanabileceğine dair düşüncelerini de ifade ettiler. Yapılan görüşmeler neticesinde derslerin İngilizce olarak işlenmesinin de olumlu bir etki bıraktığı gözlemlendi.

Geleceğin Mimarları Sahaya İndi 03

Öğrenciler, Denizli sınırları içerisinde olan antik kent Hierapolis, Sanat Tarihçisi Dr. Öğr. Üyesi Fazilet Koçyiğit rehberliğinde gezdi. Koçyiğit gezi hakkında ‘’Teknik gezi öğrencilerin tasarımlarına farklı bir açıdan görmeleri bağlamında önemli bir etkinlik oldu. Bu gezi öğrencilerin tarihi kent dokusunu algılamaları, tasarımda tarihi kent dokusunu korumaları gerektiğini ve bunu çağdaş yaklaşımlarla nasıl birleştirebileceklerine yönelik bütüncül bir anlayış kazanmalarına olanak sağladı.’’ dedi.

Geleceğin Mimarları Sahaya İndi 04

Dr. Öğr. Üyesi Özlem Demir ise, ‘’Mimarlık Fakültesi stüdyo dersleri kapsamında gerçekleştirilen bu teknik gezi, öğrencilerin öğrenim gördüğü bölgeye uzak olan ve coğrafi farklılıklar gösteren bir bölgeyi hedef alarak, öğrencilerin ufkunu açmış ve farklı bir bakış açısına sahip olmalarını sağlamıştır. Aynı zamanda üniversitemizi başarılı bir şekilde temsil eden öğrencilerimiz görüştüğümüz yetkililerin nezdinde Amasya Üniversitesine dair olumlu etkiler bırakılmıştır. Amasya Üniversitesini başarılı bir şekilde temsil eden bu gezi, henüz çok genç olan bölümümüzün başarı grafiğini artıracak ve daha sonra yapılacak çalışmalara liderlik edecektir.’’ cümlelerini kaydetti.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü