Gazi Rehabilitasyon Merkezine Ziyaret

Sağlık Bilimleri Fakültesi 4. sınıf hemşirelik öğrencileri ve Sağlık Gönüllüleri Kulübü üyelerinden oluşan öğrenciler Rehabilitasyon Hemşireliği dersi kapsamında Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri Ankara Özel Bakım Merkezine teknik gezi gerçekleştirdiler.

1 (4) (3)

Öğrencilere eşlik eden Dr. Öğretim Üyesi Nurhan Doğan teknik gezi ile ilgili şu bilgileri verdi:

‘’Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi, kutsal vatan topraklarımızın savunması ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için görev başında sakatlanan veya uzvunu kaybeden gazilerin fiziksel, psikolojik ve sosyal rehabilitasyonlarının çağdaş koşullarda yapılabilmesi; engelli duruma düşenlerin yaşam boyu devamlı bakımlarının sağlanabilmesinin yanı sıra toplumdaki diğer bireylere de fizik tedavi hizmeti sunabilmek amacıyla kurulmuştur.

Hastane bünyesinde, 12 poliklinik, 200 yatak, son teknolojiyle donanımlı tanı ve tedavi üniteleri, iş uğraşı, mesleki ve sportif rehabilitasyon bölümleri, kapalı/açık spor alanları ve rekreasyon alanları, 50 yataklı bakımevi, 50 yataklı hasta misafirhanesi, bunun yanında gazilerin, doğayla baş başa kalarak tedavilerini desteklemek, terapilerine ve rehabilitasyon sürecine katkı sağlamak için Gazi Uyum Evi, gazilerimizin sosyal hayata bağlanmaları, fiziki gelişimlerine katkı sağlanması ve meslek edinmelerine yardımcı olunması amacıyla çeşitli branşlardaki spor takımlarından oluşan Engelliler Spor Kulübü kurulmuş; ampute futbol, okçuluk, atıcılık sahaları ile tesis binasından oluşan spor tesisleri yer almaktadır.

21 Nisan 2000 tarihinde hizmete açılan Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi bugün bile ihtiyaçları en üst düzeyde karşılayabilen büyük bir öngörü ile dizayn edilmiş ve dünyada bu standartları en iyi şekilde sağlayan hastaneler içerisinde üçüncü sırada yer almaktadır.

Öğrenciler Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan halkla ilişkiler uzmanı eşliğinde hastanedeki tıbbi, sportif ve mesleki rehabilitasyon kapsamındaki birimleri ziyaret etmiş, Gazilere sosyal ve iş yaşamına uyum hizmetleri verilen ebru, dekoratif el sanatları, seramik, takı tasarımı gibi mesleki rehabilitasyon atölyeleri ile engelli bireylerin kendi kendilerine yeterli hale gelebilmelerini sağlamak için oluşturulan model ev, model araba, model market ve model sokak görülmüştür. Gezinin belirli bir bölümünde hastanenin eğitim hemşiresi de öğrencilere eşlik etmiş ve hastanede verilen hemşirelik hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıp, öğrencilerden gelen sorular yanıtlanmıştır.

Aynı gün TSK Ankara Özel Bakım Merkezi yetkili Albayı tarafından öğrencilere merkez ziyareti içerisinde tanıtım yapılmış, merkezin işleyişi ve hak sahiplerine verilen hizmetler hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Özel bakım merkezindeki hak sahiplerinin hobi, sanat ve el becerileri faaliyetlerini gerçekleştirdikleri alanları, spor salonu, havuz, çiçek ve hobi bahçeleri, kütüphane, yemekhane ve diğer sosyal faaliyetlerini gerçekleştirdikleri alanlar gezilmiştir. Özel bakım merkezi de tıpkı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi gibi çağın üstünde dizayn edilmiş, en ince ayrıntıların bile düşünüldüğü, gezi esnasında öğrencilerde hayranlık uyandıran ve umutla gezilen bir yaşam merkezi olarak hafızalarda kalmıştır.

Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve “TSK Ankara Özel Bakım Merkezi’nde” bizlere eşlik eden birim sorumlularına, tüm etkinliklerimizde olduğu gibi bu geziyi gerçekleştirmemizde de bizlerden desteğini esirgemeyen Amasya Üniversitesi Rektörlüğüne, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı ve Hemşirelik Bölüm Başkanlığına teşekkür etmek istiyorum.”

Öğrenciler gezi kapsamında TBMM ve Anıtkabir’i de ziyaret ettiler.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü