Amasya Tamimi 100. Yıl Kutlama Mesajı

Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Millî Mücadelenin ve Amasya Tamimi’nin 100. yılı dolayısıyla bir kutlama mesaj yayımladı.

DSC_2741

Rektör Elmacı mesajında şu cümleleri kaydetti:

‘’Amasya Tamimi, tarih sahnesinden silinmek istenen Türk milletinin, düşman işgaline karşı, birlik ve beraberlik içerisinde mücadele edeceğinin tüm dünyaya ilan edilmesidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Amasya’da ‘Milletimizin istikbalini, yine millettin azim ve kararı kurtaracaktır’ diyerek Millî Mücadelenin ruh ve şuurunu ortaya koymuştur. Aynı ruh ve şuurla Millî Mücadelemizin ve Amasya Tamimi’nin 100. yılını kutluyoruz.

Amasya Genelgesi, Türk milletinin özünde var olan hür yaşama haslet ve geleneğini tekrar hatırladığı bir manifesto, bir bağımsızlık bildirgesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkarak 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşmasıyla başlayan Millî Mücadelenin ve Amasya Tamimi’nin 100. yılını 12-22 Haziran Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festival Programı çerçevesinde kutluyoruz. 12-22 Haziran tarihleri arasında ve yıl boyunca sürecek olan 100. Yıl kutlama etkinliklerine tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.

Amasya Tamiminin 100. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, Amasyalılara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü